Grily - typy grilů podle způsobu ohřevu (3)

Poslal(a) 11.03. 2008 11:38:10 (36389 čtenářů)

Elektrické grily
Příprava pokrmů na elektrických grilech nevyžaduje nijak náročnou obsluhu ani žádnou předchozí přípravu. Práce s nimi je pohodlná, čistá a hygienická, jediná nevýhoda je však nutná dostupnost elektrického proudu při pobytu venku.

Gril Q 140 - elektrické grily (WEBER)

Grily se skládají z grilovací mřížky nebo rožně, vyhřívacího tělesa a z nádoby na vodu, do které odkapává rozehřátý tuk, případně grilování probíhá na teflonové nebo litinové desce se zabudovanými elektrickými spirálami. V nabídkách mnoha firem naleznete i nejrůznější další typy, využívající ke grilování elektrického zdroje, např. infračervené paprsky, speciální vertikální konstrukce grilů na gyros apod.

Podobně jako u plynových grilů jsou i u elektrických nabízena provedení jako tzv. „lávové grily“. Jsou vyrobeny nejčastěji z nerezové oceli a umožňují přípravu pokrmů na rozpálených lávových kamenech. Jak bylo uvedeno u plynových grilů, tyto kameny svou konzistencí umožňují vsakování přebytečného tuku a svým obsahem minerálů dodávají grilovaným pokrmům přírodní a zdravou chuť. Výhodou elektrických grilů je jejich možnost regulace, přístroje jsou vybaveny termostatem, světelnými kontrolkami apod.

Grily se vyznačují jednoduchou obsluhou a u lávových grilů možností čištění tepelného média (rozpálením na maximální teplotu) a jeho opakované použití.

U elektrických grilů, stejně jako u plynových, jde o výrazně čistší způsob přípravy, bez vytváření přílišného kouře a popela. Vyznačují se jednoduchou obsluhou i nenáročností na čištění a jsou vhodné i pro použití v interiéru (kuchyni nebo na balkóně).

Vodní grily
Naprostou novinkou v oblasti zahradního grilování jsou v poslední době vodní grily, fungující na principu vodní páry, tepla a dýmu. Při přípravě potravin tedy nedochází ke spalování tuků ani připalování nebo opékání plamenem.

Oproti klasickému grilování je v tomto případě několik rozdílů – není nutné topit dřevěným uhlím, ale jakýmkoli dostupným dřevem. Nejvhodnější je suché dřevo z různých listnatých, nejlépe ovocných stromů. Spotřeba paliva je ale u těchto grilů zcela minimální. Přímo nad ohništěm je umístěna nádoba s vodou, která slouží v první řadě jako chladič. Žár z ohně, který má běžně přes 500 stupňů Celsia, se ochladí na zhruba 200–250 °C, což je ideální teplota pro tepelnou úpravu masa.

V horní části grilu je rošt, na který se uloží maso a přikryje se poklicí. Tím v tomto uzavřeném prostoru vznikne prakticky horkovzdušná trouba a kolem grilovaných potravin proudí horký vzduch všemi směry. Maso se po prvotním zahřátí „zatáhne“ a všechna šťáva zůstane uvnitř. Maso není třeba obracet, ať už se jedná o steaky nebo např. celé kuře či vepřové koleno.

Při grilování například kuřecích plátků jste při tomto „dietním zpracování“ hotovi již za zhruba 7–8 minut a po 10–15 minutách mají výbornou křupavou kůrčičku. Pokud je necháte na roštu déle, např. i 30 minut, je kůrčička samozřejmě silnější, maso se však nijak extrémně nevysuší a zůstává šťavnaté, protože horký vzduch, který kolem masa proudí, není suchý, ale je prosycen vodními parami, vypařovanými z nádoby nad ohništěm.

Další velkou předností tohoto grilu je minimalizace karcinogenních látek vznikajících při „tradičním grilování“ spalováním odkapávajícího tuku, šťáv nebo olejové marinády. Pokud zde steče marináda z masa, nekape do ohně, ale do nádoby s vodou, kde se pouze vaří a nepřepaluje. V pokrmu ani na jeho povrchu se neusazují žádné škodlivé látky.

Díky specifické konstrukci je grilovaný pokrm tepelně upravován ve směsi vodní páry, tepla a dýmu a je možné grilovat i za nepříznivého počasí, jelikož je rošt chráněn a není ochlazován větrem. Navíc díky tomu, že je horký vzduch prosycen vodní parou, nevyžaduje příprava tolik pozornosti a opatrnosti proti připálení.

Plášť grilu bývá vyroben z nezávadného potravinářského nerezového plechu, rošt je většinou z pocínované oceli. Ohniště je odnímatelné a je zhotoveno z 2 mm silné oceli. Nádobu na vodu i rošt lze velice jednoduše bez jakéhokoli šroubování vyjmout, aby bylo možné je po každém grilování vyčistit. Topeniště je pomocí spon jednoduše odnímatelné, popel pak stačí jednoduše vysypat a není třeba jej vybírat.

Doba grilování ryb, steaků či klobás je zhruba 10–40 minut, tenké plátky kuřecího nebo vepřového masa pouze 7–8 minut. Na rošt lze pohodlně umístit i 3 celá kuřata, u nich ale počítejte s dobou úpravy asi 90 minut.

Výsledek grilování na vodním grilu zcela určitě každého překvapí a kdo jednou takto připravené maso vyzkouší, nebude chtít měnit za nic jiného.

Vodní gril (LIMES)

Vodní gril - zahradní grily s vodní lázní (LIMES)

Ukázka textu z knihy Grily, krby, udírny; Dalibor Pírko
Computer Press, a.s.
Spielberk Office Centre, Holandská 8, 639 00 Brno Štýřice
http://knihy.cpress.cz/

foto www.grily-weber.cz, www.limes.cz

Články: grily typy

04.03. 2008
55.70 kB čtenářů
Grily - typy grilů podle způsobu ohřevu (1)
06.03. 2008
29.69 kB čtenářů
Grily - typy grilů podle způsobu ohřevu (2)
22.02. 2008
25.14 kB čtenářů
Grily (1)
19.08. 2009
27.31 kB čtenářů
Grily na plyn
09.09. 2002
31.03 kB čtenářů
Posezení u ohně (1)
21.04. 2008
20.34 kB čtenářů
Zahradní grily a krby
30.05. 2008
43.08 kB čtenářů
Zahradní grily a krby
29.07. 2009
83.49 kB čtenářů
Zahradní krby a grily - základní materiály pro stavbu
Diskusní fórum / Zahradní krby, grily
30.03. 2018
2.13 kB čtenářů
Výběr zahradního grilu
22.07. 2014
11.47 kB čtenářů
Levný zahradní krb s grilem
08.07. 2011
35.86 kB čtenářů
Vodní gril
30.01. 2010
22.84 kB čtenářů
Gril se žulovou deskou
15.09. 2009
33.42 kB čtenářů
Kameny na zahradě a co z nich
27.07. 2008
20.10 kB čtenářů
Grilliput - kde ho koupit v ČR?