Kvetoucí živý plot

Poslal(a) 14.04. 2010 10:59:47 (77649 čtenářů)

Se stylem hektického života a vlivem nepříznivých mezilidských vztahů vzniká stále větší potřeba vytváření soukromého zahradního prostoru. Kde býval dříve plaňkový plot, dnes vyrůstají vysoké dřevěné ohrady nebo v horším případě betonové zdi. Přitom živý plot z kvetoucích dřevin zajistí soukromí podobným způsobem a navíc nabízí i leccos navíc.

Kvetoucí živý plot: Potentilla fruticosa ´Limelight´ (TIP ZC CS)

Kvetoucí živý plot: Spiraea japonica ´Golden Princess´ (TIP ZC CS)

Kvetoucí živý plot: Weigela sp. (TIP ZC CS)

Kvetoucí živý plot: Deutzia gracilis (TIP ZC CS)

Živý plot poskytuje dostatek soukromí, ale ohraničuje třeba i prostor pro hry dětí, tlumí prašnost a v určitou roční dobu dokáže nádherně rozkvést a tím celý prostor probarvit. Určitě se pak stává mnohem lepší vizitkou svého majitele, která navíc nestojí tolik co zděné ploty.

Před založením volného živého plotu se zkusme zamyslet, zda je pro nás prioritou spíše optická nepropustnost nebo celoroční kvetení a zejména jakou péči a údržbu jsme schopni plotu věnovat. Použití rostlin pro živé ploty je široké a mnohostranné. Použít můžeme rostliny nízké, pomaleji rostoucí, které dosahují požadované výšky později. Takovému požadavku odpovídá výběr dřevin dorůstajících výšky 30-80cm: mochna křovitá (Potentilla fruticosa) a její kultivary kvetoucí od bílé přes žlutou, růžovou až po červené odstíny. Mezi další jistě patří tavolník japonský (Spiraea japonica) s bílými až karmínovými květy odrůd od výšky 30 cm až po 80 cm a u některých odrůd dokonce s oranžově rašícím olistěním (´Gold Flame´) nebo s čistě žlutým olistěním (´Golden Princess´). Mezi další zajímavé keře vhodné do nízkých živých plotů patří například zanice (Weigela) s výběrem nízkých odrůd (´Piccolo´, ´Capuccino´, ´Minor Black´) ozdobných i vybarvením olistění, ale zejména nápadnými trubkovitými růžovými až růžovočervenými květy. V teplejších oblastech naší republiky a na velmi teplých a propustných půdách je možné vytvořit nízký živý plot také z levandule.

Do kategorie středně vysokých živých plotů výšky od 80 do 200 cm lze vybrat například trojpuky (Deutzia gracilis), případně vzrůstnější kultivary ´Pink Pom-Pom´ nebo ´Strawberry Fields´ se sytě růžovofialovými květy. Mezi osvědčené stálice patří tavolníky, například tavolník popelavý Spiraea arguta, Spiraea cinerea ´Grefsheim´ nebo asi nejvíce používaný tavolník van Houtteův (Spiraea x vanhouttei). Všechny tyto tavolníky bohatě kvetou bílými drobnými květy. Mezi keře zajímavé květem, ale i neprůchodností domácích zvířat patří kdoulovce (Chaenomeles) kvetoucí brzy na jaře bílými, růžovými, oranžovými nebo červenými květy. Jejich výhony jsou opatřeny ostny, proto mohou působit i jako neprůchodné ploty. Další kvetoucí a zároveň trnitou dřevinou vhodnou do volného živého plotu je nenáročná růže svraskalá (Rosa rugosa). Atraktivní je také meruzalka krvavá (Ribes sanquineum) nebo žlutooranžově kvetoucí plnokvětá zákula japonská (Kerria japonica). Bílé až světle růžové tóny květů v živém plotě umocní i zimolez tatarský (Lonicera tatarica).

Do kategorie vyšších živých plotů výšky mezi 2 a 3,5 m bychom mohli zažadit řadu velmi známých kvetoucích dřevin, například zlatice (Forsythia). Pro účely každoročně setříhávaných živých plotů je vhodné použít zlatici kvetoucí na jednoletém dřevě – kultivar ´Goldrausch´.

Další zajímavou a stále více vyhledávanou dřevinou je kalina obecná (Viburnum opulus ´Roseum´) s bílými koulemi květů. V této kategorii vyšších živých plotů se v teplejších podmínkách uplatní také tamaryšek (Tamarix tetrandra). Jistě je nám známý i pustoryl tedy nepravý jasmín (Philadelphus), který dokáže nejen prosvětlit živou stěnu bílými květy, ale také provonět typickou vůní (silně vonný je například kultivar ´Belle Etoile´).

Výčet kvetoucích dřevin pro volné živé ploty by byl asi velmi rozsáhlý, ale je třeba vždy vybírat zajímavé a atraktivní dřeviny, nenáročné , snadno dostupné a hlavně splňující naše představy a možnosti údržby, tedy řezu alespoň jednou za rok až dva. Většina kvetoucích dřevin vytváří bohatou násadu květů až na dvouletém dřevě, mimo některé odrůdy tavolníků a zlatice. Tomu je třeba řez přizpůsobit, abychom se násady květů zbytečně nezbavovali. Platí to všeobecně o dřevinách kvetoucích na jaře a časně v létě. Ve vyšších polohách je třeba počítat i s případnou větší váhou sněhu a přizpůsobit tomu řez, případně živý plot oklepávat, abychom předešli polámání.

Nejlepší výběr dřevin najdete v našich zahradních centrech, kde vám personál jistě dobře poradí. Třeba se vám podaří časem díky rozkvetlému živému plotu upevnit i sousedské vztahy!

Kvetoucí živý plot: Chaenomels ´Elly Mosel´ (TIP ZC CS)

Kvetoucí živý plot: Rosa rugosa - růže svraskalá (TIP ZC CS)

Kvetoucí živý plot: Kerria japonica (TIP ZC CS)

Kvetoucí živý plot: Viburnum opulus ´Roseum´ (TIP ZC CS)

Ukázka z článku Živé ploty plné květů
Ing. Dušan Horák – Horákovy školky, Bystřice pod Hostýnem
Časopis TIP zahradních center CS
www.zahradnicentra.eu

Články: kvetoucí živý

07.05. 2010
32.86 kB čtenářů
Syringa chinensis - šeřík čínský (použití na živé ploty)
24.03. 2010
22.86 kB čtenářů
Březen - okrasná zahrada (2)
21.06. 2015
21.55 kB čtenářů
Kvetoucí živý plot
23.02. 2018
6.17 kB čtenářů
Odclonění - soukromí v zeleni
18.03. 2012
37.70 kB čtenářů
Péče o růže - správný řez dodá sílu ke kvetení
05.04. 2008
58.25 kB čtenářů
Potentilla fruticosa - mochna křovitá
30.06. 2015
13.46 kB čtenářů
Řez dřevin v živém plotě
14.03. 2018
6.23 kB čtenářů
Řez růží
08.01. 2002
33.13 kB čtenářů
Skutečně živý plot (3)
17.03. 2008
76.90 kB čtenářů
Živé ploty - hezký živý plot (2)
26.09. 2012
35.25 kB čtenářů
Živé ploty - neprostupné a kvetoucí
05.11. 2014
60.95 kB čtenářů
Živé ploty, dřeviny a kombinace
Diskusní fórum / Keře listnaté opadavé
20.02. 2013
12.31 kB čtenářů
Časně kvetoucí keře
22.02. 2011
12.46 kB čtenářů
Kvetoucí keře - řízkování
02.05. 2011
34.79 kB čtenářů
Keře kvetoucí v květnu - tavolník, mochna, tamaryšek ...