janajana: Podle odrůdy v rozmezí II.-IV.- spíše od března do poloviny dubna- info na sáčcích se semeny.

Více např. na -"Výsev provádíme do výsevních misek, truhlíků, nebo do připravených sadbovačů, nejlépe ve skleníku, teplém pařeništi, nebo za oknem.  Pozor na teplotu, která by neměla přesahovat 20 stupňů, a  dostatek světla, aby rostliny nevytáhly.
Zeminu pro výsev rajčat volíme sypkou, ideální je kompost s příměsí písku nebo perlitu, dobrý je i výsevní substrát. Semena vyséváme do hloubky 5mm, a ta vzejdou během 2-3 dnů. Semenáčky pak přepichujeme , když děložní lístky dosáhnou vodorovné polohy.  Ideální je předpěstování rajčat přímo v hrncích nebo sadbovačích, ze kterých pak můžeme rovnou provést výsadbu.Velmi oblíbené pro výsadbu rajčat jsou i rašelinové kořenáče, které pak sázíme přímo, a ty se v zemi sami rozloží. Velkou výhodou tohoto postupu je jistota, že při přesazování rajčat nepoškodíme kořenový systém rostliny.

Rajčata vyžadují při výsevu teplotu 20-25 stupňů, při pěstování sazenic by pak teplota neměla přesáhnout 20 stupňů, noční by pak neměla spadnout pod 12 stupňů. Je lépe udržovat teploty na nižší úrovni, aby nebyla rajčata choulostivá a dávala dobrý výnos i při chladnějším počasí"
cz
Rajčata
Rajčata
iru: Já seju rajské na MDŽ ,když se objeví první pravé lístky tak je nahrnkuji a začátkem května šoupnu do země co nejhloubš a ještě přihrnu zemí aby byly silnější. A pak sklízím a sklízím ....
garten: Rajče jedlé, též lilek rajče (Solanum lycopersicum L., 1753) je trvalka bylinného charakteru pěstované jako jednoletka. Patří do čeledi lilkovitých. Pochází ze Střední a Jižní Ameriky. Plodem je bobule, rajské jablko neboli rajčátko, zkráceně rajče.
Citace z

Dotaz nebo odpověď uživatele z Facebook.com
cz
Rajče jedlé (Solanum lycopersicum)
Rajče jedlé (Solanum lycopersicum)
cz
Rajče jedlé (Solanum lycopersicum)
Rajče jedlé (Solanum lycopersicum)
cz
Rajče jedlé (Solanum lycopersicum)
Rajče jedlé (Solanum lycopersicum)
YOS: Bonset F1, která jsou vyzkoušená a nejsou náchylná na nemoci rajčat jako je plíseň. Vhodné pro pěstování ve skleníku nebo venku na chráněném, teplém místě. Plody kulaté asi 90 gramů. Sázíme v polovině března 5mm hluboko při 20°C. Až jsou uchopitelné, přesadíme do květináčků, které jsou rozpustné. Jsou to tablety Jiffy, které dáte do misky s trochou vody. Tablety naboptnají do velikosti malého květináčku, který se pak v půdě zcela rozloží. Dáváme 2 sazeničky do 1 květináčku. Postavíme všechny květináčky na tácek a zaléváme odspodu. Po polovině května můžeme květináčky zapustit do země na vzdálenost  50 - 70cm od sebe. Až mají 4 hrozny plodů, uštípneme vršek. Pravidelně vylamujeme zloděje z paždí listů. Po čase také pohnojíme.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Rajče jedlé, Bonset F1 (Solanum lycopersicum)
Rajče jedlé, Bonset F1 (Solanum lycopersicum)
facebook: Dotaz IB: Dobrý den prosím kdy se zaštipují rajčata? Musí nebo ne

Odpoveď PM: Po provedené výsadbě koncem května, musíte již být připraveni ošetřovat sazenice minimálně každý třetí (lépe druhý) den! Ošetřováním myslím zaštipování, vyštipování, vyvazování. Při postupném růstu a vývoji silné sazenice musíte postupně vyštipovat vijany květů až do výše cca 50cm, do této výše postupně odstraňte i celé listy. Při odstraňování celých listů a vijanů květů ponechávejte cca 1cm stopky odstraněného. Nezapomínejte rostliny upevňovat k opoře a zároveň vyštipovat všechny boční výhony(zálistky)! Zálistky vyštipujte včas(co nejdříve). Rostliny musí zůstat vzdušné a nezahuštěné! Další listy pokud jsou zdravé neodstraňujte, ale zakrátit můžete, pokud je to vhodné!

Listy vyživují plody! Zakracujte jen listy, které se překrývají nebo i stíní plodům nebo jsou-li napadené plísněmi atp. Pro lepší růst a vývin plodů doporučuji i vijany s plody maličko zkracovat. 

Při takové péči bývá výnos plodů vyšší než 100 plodů na jedné rostlině.  Při takovéto péči rostliny běžně dorůstají výšky cca 3m. Pokud nechcete nebo nemůžete mít takovou výšku rostlin, můžete je vést na dva výhony. A to tak, že už ve výšce cca 30cm nad zemí ponecháte na vrcholu i jeden zálistek a vyvedete ho jako druhý výhon. Nezapomínejte další zálistky opět vyštipovat! Koncem září můžete už zaštípnout i vrchol rostliny a vyštípnout všechna zbylá květenství.

Solanum lycopersicum - rajče jedlé

Solanum lycopersicum - rajče jedlé

Solanum lycopersicum - rajče jedlé

Solanum lycopersicum - rajče jedlé


Dotaz nebo odpověď uživatele z Facebook.com
nasekrasnazahrada: Rajčata - odstranění květů

Z rajčat pěstovaných na záhonech odstraňte koncová květenství. Plody by už nestačily dozrát.

Rada z rubriky Co je důležité v září
Solanum lycopersicum - rajče jedlé

Solanum lycopersicum - rajče jedlé

Solanum lycopersicum - rajče jedlé Ildi

Solanum lycopersicum - rajče jedlé 'Ildi'

Solanum lycopersicum - rajče jedlé Pollicino

Solanum lycopersicum - rajče jedlé 'Pollicino'


Text z časopisu Naše Krásná zahrada
Ukázky starších článků najdete na nasekrasnazahrada
Další informace v článcích o rostlinách
Rajčata (PIXABAY) Rajčata
Už brzy začnou dozrávat rajčata Rajčata začínají v zahradě zrát teprve od počátku července. Zrání a aroma plodů podpoří přihnojení hnojivem na plodovou zeleninu s vyšším obsahem draslíku na konci června. Hnojivo používejte s mírou, jinak rostliny vytvoří …
Rajčata v nádobě: Lycopersicon lycopersicum - rajče převislé mini 'Tumbling Tom Red' (SEMO) Rajčata v nádobě
Sklizně rajčat se nemusí zříkat ani majitelé balkonů. Odrůdy keříčkových rajčat vyšlechtěné pro pěstování na balkoně jsou málo vzrůstné, takže se vejdou i na omezený prostor a prospívají v nádobě …
Rajčata v květináči Rajčata v květináči
Není nic těžkého vypěstovat si na balkoně rajčata, třeba převislá ‘Tumbling Tom Red’ nebo zakrslé balkonové rajče ‘Vilma’ …