Vladimír Vytásek: Bakopa drobnolistá - Bacopa monnieri
Synonyma: Bramia monnieri, Lysimachia monnieri
Čeleď: Plantaginaceae - jitrocelovité

Vytrvalá bahenní nebo vodní rostlina z čeledi krtičníkovitých v přírodě rozšířená v Asii, Africe a tropické Americe. U nás je známá především jako akvarijní rostlina.

Tradiční čínská medicína si nesmírně této léčivky cenní a nazývá jí Brahmi. Léčebně se používá celá rostlina ve formě nálevu nebo sušeného prášku. Je to nyní asi nejúčinnější léčivka pro mozek,která svými účinky předčí známější jinan dvoulaločný. Zlepšuje intelekt, vědomí a psychické aktivityantidepresivní účinek, zpomaluje stárnutí organismu. Snižuje projevy Alzheimerovi a Parkinsovi choroby, napomáhá ke zmírňování projevů epilepsie.

Podle mého učitele a přítele bylináře Pavla Váni z Nového Bydžova může pomoci i u lehčích forem schizofrenie. Tuto léčivku pěstuji v závěsném samozavlažovacím truhlíku a přes zimu ji musím často sprchovat nebo rosit,aby přežila suchý vzduch v místnosti.  Vláďa Vytásek

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
cz
Bacopa drobnolistá (Bacopa monnieri)
Bacopa drobnolistá (Bacopa monnieri)
Ing. Miloš Krump: Bakopa drobnolistá - Bacopa monnieri
Bacopa monnieri je nejčastěji pěstována v bažinatých místech jižní Indie. Květy této rostliny jsou světle modré barvy. Lze ji rovněž pěstovat jako pokojovou rostlinu s možností letnění. prospívá jak na slunci tak v polostínu a vyžaduje vlhkou půdu. Lze ji rovněž pěstovat v závěsném květináči, neboť má kobercovitý růst.

V syrovém stavu lze bakupu drobnolistou využít v omezeném množství také jako koření do nejrůznějších pokrmů, neboť má hořkou chuť.

Tato bylina se využívá jako krev čistící prostředek, je rovněž považována za užitečnou rostlinu pro všechny záněty, dále různá chronická onemocnění, ztrátu vlasů či slouží pro kontrolu krevního tlaku.

Patřím mezi členy Specializovaných základních organizací ČZS Gladiris, Martagon a Rosa klub ČR
Další informace v článcích o rostlinách
Bacopa monnieri - bakopa drobnolistá, brahmi Bacopa monnieri - bakopa drobnolistá, brahmi
Výška: 10 cm, půdopokryvná Květ: světle modrý Brahmi - léčivá rostlina podporující lepší paměť,která je po staletí využívána v ajurvédské medicíně. Je samostatně nebo v čajových směsích doporučována pro své velmi příznivé účinky na lidský organismus …