blam: Přísavník trojcípý
Dobrý den, jako zahrádkářský laik bych měl na zkušené prosbu. Máme v plánu koupit domek, který je porostlý přísavníkem trocípým. Je to novostavba, bungalov cca 8 let stará. Majitel si touto popínavkou zkrášlil dům. Nám se to celkem líbí, ale máme obavy o budoucí problémy. Proto prosím o radu. Mohou kořeny prorůst do stavby zemí? (rostlina je nasázená cca 20cm od zdi domu)Jak je to s poškozením střechy, když už je rostlina více méně porostlá na podhledu a k okapům? Může popínavka narušit omítku domu? (omítka je brizolitová )Jinak okolní domy trpí plísněma a už na nich bylo potřeba natírat okapy a podhledy domu. V četných diskuzích je přísavník chválen pro izolační schopnosti, pro ochranu omítky, lepší klima atd. Někdo ho bere jako plevel a nikdy by si ho na dům ani zeď nedal. Jinak v domě jsou nainstalovány síťky v oknech, takže hmyz ani jiná havěť nemá kudy do domu vlézt. Dost se i píše o jeho téměř neodstranitenosti. Nevím jestli by se dala fasáda po jeho odstranění znovu natřít a přísavky tak skrýt. Moc děkuji za každou radu. Máme strach aby to poté nebyla naše nočí můra. 
Editoval blam (30.09. 2013 04:22:21)
Jan Kolman: Spousta lidí, včetně mne, by vám záviděla. Sama uvádíte kladné stránky porostu popínavých rostlin, které tedy nebudu znovu vyjmenovávat. Právě přísavník patří k nejvhodnějším. Otevřel jsem si knihu německých  autorů Werk - Mehl :"Popínavé rostliny", která vyšla v Německu v r. 1993, u nás o něco později. Je v ní potvrzeno, že  pokud je fasáda ( omítka ) kvalitní a neporušená, není se třeba bát žádného negativní působení. Je tedy nutné důkladně prohlédnout stav a kvalitu fasády. Je ale třeba dbát, aby nezarůstala okna a římsy, kde by se koncem podzimu a v zimě zadržovalo listí a sníh a tak nevznikla mokrá místa. Rovněž je nutné každoročně kontrolovat  a sestříhávat výhony kolem střech a okapů a čistotu samotných okapů.
  Obavy z invaze pavouků a hmyzu jsou nadsazené a většinou zbytečné. Záleží tedy jen na vašem uvážení. Uvedenou knihu, nebo jinou odbornou publikaci, je vhodné prostudovat.
Editoval wochozsky (01.10. 2013 13:43:02)
Další informace v článcích o rostlinách
Parthenocissus tricuspidata Parthenocissus tricuspidata S. et Z. - přísavník trojcípý
Přísavník trojcípý Parthenocissus tricuspidata má trojlaločné, po vyrašení na jaře světle zelené, později sytě zelené a na podzim nádherně zbarvené listy. V té době září fasáda nejprve zlatou a později šarlatově červenou barvou …
Garten.cz | 29.10. 2001
Parthenocissus tricuspidata - přísavník trojcípý Parthenocissus tricuspidata - přísavník trojcípý
Pochází z východní Asie z Japonska, Koreje a Číny. Do Evropy přišel v roce 1862. V zemích západní Evropy bylo zvykem stavět venku cihlové fasády budov, přičemž se na popnutí celého domu používaly popínavé dřeviny. Do střední Evropy, kde se většinou stavěly …
Computer Press, a.s. | 17.11. 2007