aknelka.ms: Někde jsem slyšela, ža paprika je vlastně vytrvalá rostlina. Od té doby vždy několik paprik přezimuju, je to výhodné, v únoru - březnu už jsou to bohatě rozvětvené a statné rostliny, které mají výrazný náskok před těmi z výsevu.
Jenom s přesazováním (když je vyrývám na podzim ze skleníku) se musí opatrně, musí mít dostatečný bal.
genicka: Já tedy sazenice paprik kupuji, nepředpěstovávám, sázím po dvou k sobě, mezi ně dám tyčku, abych je měla k čemu přivázat. Při sázení jim dám ke kořenům kompost. Dozvěděla jsem se od známé, že v Maďarsku při pěstování paprik vyštipují květy. Vloni jsem to poprvé zkusila a nejméně po třech rozvětveních vždy prostřední květ z těch tří, co se tam vyskytují vyštípla. Násada paprik, množství rozvětvení a pak i úroda byla do té doby nevídaná. Chce to jen nelitovat a odrbat. Za každý vyštípnutý se dočkáte nejméně dalších 4-6 paprik.
cz
Paprika po vyštípnutí prostředního poupěte
Paprika po vyštípnutí prostředního poupěte
cz
Poupata papriky před vyštípnutím
Poupata papriky před vyštípnutím
cz
Úroda paprik
Úroda paprik
cz
Úroda parik
Úroda parik
genicka: Přídám k tomuto tématu i moji radu:  Dozvěděla jsem se od známé, že v Maďarsku při pěstování paprik vyštipují květy. Vloni jsem to poprvé zkusila a nejméně po třech rozvětveních vždy prostřední květ vyštípla. Násada paprik, množství rozvětvení a pak i úroda byla do té doby nevídaná, takže se podělím o tento recept. Chce to jen nelitovat a odrbat. Za každý vyštípnutý se dočkáte nejméně dalších 4-6 paprik.
Editoval genicka (02.08. 2012 21:33:20)
cz
Paprika - hezká násada plodů
Paprika - hezká násada plodů
cz
Paprika - květy před vyštípnutím
Paprika - květy před vyštípnutím
cz
Paprika - vyštípnutý prostřední květ poupě
Paprika - vyštípnutý prostřední květ poupě
bresticova: Ja si priesady už roky dopestovávam sama. A to nielen papriky, ale aj paradajky. Kvety nemusím vyštipovať, lebo úroda je vždy dostatočná. Nielen na čerstvé šaláty, ale aj na varenie a konzervovanie. A aj susedia majú z darovanej zeleniny radosť. O spätnom zakoreňovaní papriky som nepočula a ani som to neskúšala. Myslím si, že rastlina už nezakorení. Má inú štruktúru stonky ako paradajka.
facebook: Péče o vyklíčené chilli papričky

Papričky vysévejte nejlépe koncem února. Po vyklíčení paprik, umístěte výsev na co nejsvětlejší místo s teplotou okolo 20°C. Po vytvoření dvou až třech pater lístků pikýrujte samostatně do květináčků o objemu cca 1-2dcl do substrátu s Ph 6-7. Po 14 dnech od přesazení, můžete přihnojit slabší dávkou hnojiva podporující růst rostlin (Kristalon Start). Papričky nikdy nepřelévejte, snesou i přísušek! "Koncem dubna je možné rostlinky ještě jednou přesadit do květináče o dvojnásobném objemu."

Při počátku kvetení se rostlina začne větvit. První poupata vyštípejte!

Vyštípáním i druhých poupat ve druhém větvícím se patře podpoříte vitalitu rostliny! Samotné opadávání poupat má příčinu většinou v nedostatku světla nebo živin. Nezapomínejte na přihnojování. Rostlina musí mít svěže zelené listy. Přihnojujte pravidelně po celou sezónu! (Opadávání rozvitých květů je zapříčiněno nedostatečným opylením. Většinou se to děje v uzavřených prostorách bytů nebo skleníků.)

V dubnu zasaďte do uzavřeného skleníku, kde nehrozí žádné pozdní mrazíky, nebo je začněte navykat na venkovní sluneční záření. Stačí 1-2 týdny ve stínu.

Ve druhé půli května je můžete přesadit do květináče o objemu cca 6-8 litrů a umístit je ven na nejteplejší slunné místo. Nejlépe chráněné před prudkým větrem. Velmi vhodné je květináč opatřit podmiskou. Na venkovním záhonu rostou hůře, v květináčích i lépe kvetou. Ještě po přesazení je vhodné rostlinu jednou či dvakrát přihnojit hnojivem s podporou růstu a poté můžete hnojení změnit na hnojivo s podporou kvetení. Rostlina se nijak nezaštipuje, větví se pomocí kvetení!!! Kvete jen pokud má dostatečné světelné a tepelné podmínky. Rostlinu oštipujte jen tak, aby se větvila jen díky kvetení. Čistěte hlavně kmínek! V pozdním létě můžete lehce prosvětlit. Během sezóny jsou papriky náročnější na teplo než rajčata.

Po celou sezónu přihnojujte hnojivem podporujícím kvetení (Kristalon Plod a květ). Některé vyšší sazenice vyžadují oporu. Vybarvené plody je vhodné co nejdříve sklidit. Dozrávající plody ponechané na rostlině brzdí další bohaté kvetení, tak jako u tykvovitých! Koncem sezóny, kdy noční teploty klesají pod 10°C je nutné rostlině zajistit světlé místo  s teplotou nad 15°C. Ty v květináči, ideálně přemístit domů na jižní okno. Umožní to dozrávání posledních plodů.

V době kdy už má rostlina ve skleníku málo světla nebo tepla, díky zkracujícím se dnům na konci sezóny, je možné rostlinu ze skleníku vytrhnout i s kořeny a zavěsit na teplé klidně i tmavé místo, pro dozrání posledních plodů.

Capsicum annuum - paprika roční Italian Pepperoncini

Capsicum annuum - paprika roční 'Italian Pepperoncini'

Capsicum frutescens - paprika křovitá Zimbabwe Birds Eye

Capsicum frutescens - paprika křovitá 'Zimbabwe Birds Eye'

Capsicum annuum - paprika roční

Capsicum annuum - paprika roční

Capsicum annuum - paprika roční Espelette

Capsicum annuum - paprika roční 'Espelette'


Zdroj: Petr Moravcik

Dotaz nebo odpověď uživatele z Facebook.com
Další informace v článcích o rostlinách
Paprika - pěstování Paprika - pěstování
Zdravá paprika: stačí kontrolovat Paprika, na rozdíl od jiných druhů zeleniny, bývá málo napadána škůdci a netrpí chorobami. Jsou však výjimky …
Capsicum chinense 'Habanero Chocolate' - paprika čínská (SEMO) Capsicum chinense 'Habanero Chocolate' - paprika čínská
HABANERO Chocolate Vzhledem k tomu, že zájem o silně pálivé papriky stále narůstá, doplnili jsme kolekci Habenero o další barvu, tentokrát hnědou – o Habanero Chocolate. Nyní už tedy můžete koupit Habanero červené, oranžové, žluté a hnědé, k dostání jsou …
SEMO s. r. o. | 06.02. 2018
Capsicum annuum 'Tamina F1' - paprika roční (SEMO) Capsicum annuum 'Tamina F1' - paprika roční
TAMINA F1 - zvláště masitá rajčinová paprika Rajčinové typy paprik jsou u nás trochu neprávem opomíjené, přičemž například v Maďarsku jsou velmi oblíbené. Hybridní odrůda TAMINA F1 má pevné, středně vysoké rostliny s bohatým olistěním. Plody jsou větší …
SEMO s. r. o. | 23.02. 2018
Achillea millefolium 'Paprika' - řebříček obecný Achillea millefolium 'Paprika' - řebříček obecný
čeleď: Asteraceae výška: 50-60 cm doba květu: VI.- VIII. barva květu: cihlová, sytě červená tvar: vzpřimený …
Zahradnictví flos | 03.11. 2010
Achillea millefolium 'Paprika' - řebříček obecný Achillea millefolium 'Paprika' - řebříček obecný
Achillea millefolium Paprika – řebříček obecný čeleď: Asteraceae výška: 50-60 cm doba květu: VI.- VIII. barva květu: cihlová, sytě červená tvar: vzpřimený …
Zahradnictví flos | 23.02. 2012