evajs: Ahojky, chtěla bych poradit. Potřebuji keř asi 2 m a rozmýšlím se, mezi vejgelií a ibiškem. Kdo by mě poradil??? Slyšela jsem, že listy ibišku raší až v pozdějších měsících???
Hana Dvořáková: Ibišek opravdu raší později, kvete v létě. Sice ze začátku mi rostl pomaleji (to prý je normální), hustější keř získáš, když ho budeš stříhat - na jaře - kvete na nových výhonech. Bývají různé barvy, i plnokvěté, efekt na zahradu je hlavně na léto. Vajgélie je také hezká, ale kvete dříve a nemá tak efektní květy.

Hana Dvořáková
evajs: Prosím ještě o radu, jak dlouho trvá u ibišku /který má 30 cm/ růst do 2 m. A jak to dlouho trvá u vajgelie?? Chtěla bych keř zasadit na  volné místo u plotu, aby k nám neviděli. Už tam mám i tavolu červenolistou. Děkuji za radu. Evajs
Hana Dvořáková: Malý ibišek roste ze začátku poměrně pomalu a jestli bude v živém plotu s tavolou, tak ta ho v růstu předhoní a myslím si, že ho bude zastiňovat a on poroste ještě pomaleji. Pokud je to do živého plotu nebo skupiny k plotu jako pohledová clona, vysadila bych asi tu vajgélii, která roste daleko rychleji.

Hana Dvořáková
houba: Mám na zahradě vajgélii i ibišek.Oba keře jsou celý den na slunci a oba jsou krásné.Sázela jsem je zhruba ve stejnou dobu,stejně velké(20-30 cm).Je to asi pátý rok.Přikláněla bych se více k ibišku,pokud to má být clona.Je to dnes hustý keř vysoký cca 160 cm,zatím co vajgélie,která by se měla vždy po odkvětu ostříhat,potom neplní účel clony.
admar: vajgélie se každý rok nesestříhávají, vyřezávají se celé staré výhony v době vegetačního klidu, keř zůstává vysoký i hustý, takže může sloužit jako clona.
houba: Nevím,jestli potom každý rok kvete.Já stříhám každý rok větve,které kvetly, hned po odkvětu a následující rok je z keře jedna ohromná kvetoucí koule,u které nejsou vidět ani větve,je to samý květ.A kvete potom ještě jednou,i když už ne tak intenzivně,na konci srpna a začátkem září.
Toto je můj ibišek,ještě ne celý rozkvetlý.
60-venkovni-ibisek.jpg
Další informace v článcích o rostlinách
Ibišek známý i neznámý: Hibiscus rosa sinensis Ibišek známý i neznámý
Při dobré péči – a nepotřebuje jí moc – je ibišek spolehlivá a vděčná květina. A protože se stále objevují nové odrůdy, nehrozí, že by se jeho nápadné květy snad mohly okoukat …
Ibišek syrský - množení samovýsevem Ibišek syrský - množení samovýsevem
Dopěstujte si semenáčky zahradního ibišku Ibišek syrský (Hibiscus syriacus) se na příznivých stanovištích snadno množí samovýsevem. Pokud byste chtěli získat nové keře, porozhlédněte se v nejbližší době po semenáčcích. Najdete je především poblíž mateřské …
Ibišek zahradní - péče v kostce Ibišek zahradní - péče v kostce
Co je důležité při výsadbě? Optimální čas pro výsadbu ibišku nastává v říjnu nebo na jaře do poloviny dubna, kdy keř není olistěn. Půda by měla být dostatečně výživná a ne trvale zamokřená. Do písčitých půd vmíchejte trochu kompostu …