jitula: Když jsme u těch azalek. Máme na zahradě dvě, jsou to japonské opadavé, teď jsme si přikoupili jednu další, má větší listy. Chtěli bysme si utvořit takové azalkové zákoutí. Záhonek se nachází ale za zdí. Je zde převážně hlubší stín a také dost vlhko. V zimě zde delší dobu leží sníh. Nevadí takové prostředí azalkám? Také by nás zajímalo, jak se dělí. Na opadavé a neopadavé, jestli to dobře chápeme ty opadavé jsou ty japonské? Některé mají taky malé listy a některé větší. Dopřáváme jim rašelinu a zaléváme je také hnojivem pro azalky. Ale ne moc často. Čím to teda je že některé mají nažloutlé listy? Prý jsou azalky stoprocentně mrazuvzdorné a pokud byly poškozeny není to mrazem, ale tím že měly málo vody, A jací jsou nejlepší sousedé pro azalky. S kterými květinami nebo dřevinami by záhon vypadal zajímavě? Kdo má fotky, může poslat pro inspiraci, budeme rády. Prý nesnesou celodenní slunko, spíše stinější místa.
Marvella: Dobrý den Jitulo, tak azalky opadavé i neopadavé mám některé umístěné na celodenní slunci a daří se jim dobře. Co se týče péče a zaléváním hnojivem, tak díky jejich umístění v poměrně prudkém svahu je hnojím jen před zimou a na jaře. Krásně kvetou a rozrůstají se. Marcela
Jan Kolman: Paní Jitula se ptá na rozdělení rhododendronů a azalek. Byl bych nerad obviněn z "machrování", proto se omezím na zjednodušené rozdělení. Podle knihy "Rododendrony" autorky Ing. Alžběty Dostálové, pracovnice Botanického ústavu ČAV v Průhonicích, z r.1981, se rhododendrony dělí do tří základních skupin podle druhu ochlupení na  listech, na
    lupinaté - často drobnolisté, převážně stálezelené, např. alpský Rhododendron ferrugineum ( rezavý )
    huňaté   - sem patří opadavé druhy, kterým my lidově říkáme azalky
    vločkaté - tato skupina zahrnuje nejčastěji pěstované stálezelené velkolisté a velkokvěté druhy
  Každá skupina obsahuje množství rodů a podrodů, což pro nás, běžné pěstitele není podstatné a důležité. Pro nás stačí rozdělit si rhododendrony na stálezelené a opadavé ( lidově nazývané azalky ).

  Stálezelené rhododendrony pak možno rozdělit na velkokvěté a drobnokvěté.

Velkokvěté mají delší, stálezelené, tuhé(kožovité) listy, květy velké v různých barvách. Nejlepší umístění pro ně je v polostínu,aby byly chráněny před prudkým ranním a poledním sluncem a průvanem. Je vhodné je vysadit před vyšší dřeviny, které  budou mít právě tu stínící funkci. Měly by to být hlubokokořenící dřeviny - borovice, duby, modříny, ne břízy ani javory, které koření mělce a ubíraly by rhododendronům vláhu. Nevhodné je rovněž vysazení poblíž větších betonových ploch, které se mohou přehřívat a tím zhoršovat mikroklima.

  Drobnokvěté(drobnolisté) rhododendrony, které lidé též nazývají azalkami, jsou stálezelené keříky o výšce do 1 - 1,5 m. Pro jejich menší velikost je dobré je vysazovat jako předsadbu velkokvětých druhů a do skalek. Snášejí plné slunce, samozřejmě za předpokladu pravidelné vláhy. Sem patří např.t.zv. Jelínkovy azalky.
  Konečně opadavé druhy a hybridy, t.zv. Azalea mollis, jsou z pěstitelského hlediska nejméně problémovou skupinou - mohou růst jak v plném stínu, tak i na plném slunci, ale ve stínu samozřejmě méně kvetou. Jsou vhodné jako předsadba velkokvětých stálezelených rhododendronů, které pro ně tvoří vhodné pozadí. Sem je možno kromě hybridů zařadit i Rhododendron canadense (rhododendron kanadský) a Rhododendron schlippenbachii, Rhododendron luteum ( "žlutá azalka") a další.

  Nejpodstatnější pro rhododendrony je kyselá a stále mírně vlhká půda, bez obsahu vápníku, zalévání nejlépe dešťovou vodou. Používat správná hnojiva, hnojit max. do konce června kvůli správnému vyzrávání letorostů. Vylamovat odkvetlá květenství, ale opatrně, neboť pod nimi už bývají vytvořeny mladé letorosty.
  Podobně jako paní Marvella, mám vysazeny některé  stálezelené rhododendrony na plném slunci a daří se jim dobře.
  Ještě dodávám, že není vhodné sázet rhododendrony na místa, kde se dlouho drží sníh, nebo se tvoří závěje - těžký sníh by mohl keře poškozovat.
  I poměrně velké, vzrostlé keře lze s úspěchem přesazovat, pokud je přesadíme s dostatečně velkým kořenovým balem. Baly většinou drží dobře pohromadě, když je přesadíme do připravené jámy a dostatečně zaléváme, ujímají se bez problémů.
Editoval wochozsky (23.05. 2011 10:48:30)
jitula: A pokud bychom chtěli kombinovat azalky třeba s trvalkami, jaké by jim slušely? Zajímáme se jen právě o azalky, protože u rododendronů se nám nelíbí ty kožovité velké tmavé listy. A když se má hnojit jen do konce června, co potom když azalka má na zimu žluté listy. Rašelinu i podmínky by jinak měla. A ty hybridy ty jsou myslím i vyšší, nebo ne? Někde jsme četli, že dorůstají až 4 metrů.
Jan Kolman: Z doprovodných rostlin jsou vhodné hortensie, Clethra alnifolia ( jochovec ),Enkianthus, Kalmie, skalníky, Gaultheria ( libavka ), vřesovce, zakrslé vrbičky, Astilbe ( čechravy ), primulky, čemeřice, kapradiny a další, spíše stínomilné rostliny.
  Máte-li na mysli jen opadavé "azalky", že na zimu zežloutnou, je normální a není na závadu, protože listy na zimu stejně odpadnou, nemyslíte ?
  Větších rozměrů ( z "azalek" ) dorůstá jen Rhododendron luteum, u velkokvětých je jich vysokých hodně.

Zde několik snímků doprovodných, nebo půdopokryvných rostlin, vhodných k podsadbě pod rhododendrony i pod jiné okrasné keře.
Editoval wochozsky (22.05. 2011 19:51:59)
cz
Bergenie (Bergenia cordifolia)
Bergenie (Bergenia cordifolia)
cz
Kapraď samec (Dryopteris filix-mas)
Kapraď samec (Dryopteris filix-mas)
cz
Maianthemum bifolium - pstroček dvoulistý
Maianthemum bifolium - pstroček dvoulistý
cz
Polypodium vulgare - osladič obecný
Polypodium vulgare - osladič obecný
Jan Kolman: K příspěvku o rhododendronech pro lepší orientaci přidávám ještě několik snímků kvetoucích rhododendronů, rozdělených do skupin.

1. skupina - drobnokvěté neopadavé hybridy , pod souhrnným jménem Rhododendron x obtusum - rh. tupolistý, a botanické druhy, např. Rhododendron impeditum - Rhododendron obtížený

2. skupina - opadavé hybridy, pod souhrnným jménem Azalea x mollis. Mezi opadavé patří i botanické druhy, např. Rhododendron  luteum ( Rhododendron žlutý ), Rhododendron schlippenbachii - Rhododendron Schlippenbachův, Rhododendron canadense - Rhododendron kanadský a j.

3. skupina - velkokvěté, stálezelené hybridy
Editoval wochozsky (22.05. 2011 20:56:18)
cz
Rhododendron žlutý (Rhododendron luteum)
Rhododendron žlutý (Rhododendron luteum)
cz
Rhododendron Schlippenbachův - detail květu (Rhododendron schlippenbachii)
Rhododendron Schlippenbachův - detail květu (Rhododendron schlippenbachii)
cz
Pěnišník velkokvětý hybrid (Rhododendron x hybridum)
Pěnišník velkokvětý hybrid (Rhododendron x hybridum)
cz
Rhododendron tupolistý (Rhododendron x obtusum)
Rhododendron tupolistý (Rhododendron x obtusum)
cz
Rh. ("Azalea mollis" )
Rh. (
cz
Rhododendron 'hybridum' - velkokvětý hybrid
Rhododendron 'hybridum' - velkokvětý hybrid
cz
Rhododendron 'obtusum'
Rhododendron 'obtusum'
cz
Rhododendron 'obtusum'
Rhododendron 'obtusum'
cz
Rhododendron ( "Azalea mollis" )
Rhododendron (
cz
Rhododendron ( "Azalea mollis" )
Rhododendron (
cz
Rhododendron ( "Azalea mollis" )
Rhododendron (
cz
Rhododendron impeditum - rhododendron obtížený
Rhododendron impeditum - rhododendron obtížený
cz
Rhododendron luteum - rhododendron žlutý
Rhododendron luteum - rhododendron žlutý
cz
Rhododendron schlippenbachii - rhododendron Schlippenbachův
Rhododendron schlippenbachii - rhododendron Schlippenbachův
cz
Skupina velkokvětých rhododendronů
Skupina velkokvětých rhododendronů
Další informace v článcích o rostlinách
Azalea japonica 'Blaauw´s Pink' - japonská azalka Azalea japonica 'Blaauw´s Pink' - japonská azalka
Kultivar Blaauw´s Pink má drobnější květy lososově růžové barvy s mírně tmavším hrdlem. Japonské azalky jsou neopadavé a nemají rády sluneční úpal v horkém létě. Dopřejte jim rozptýlené světlo pod stromy nebo polostín. Potřebují vlhkou, kyselou půdu …
Azalea x 'Martha Hitchcock' - hybridní japonská azalka Azalea x 'Martha Hitchcock' - hybridní japonská azalka
Glenn Dale je jméno pro skupinu azalek, jež vznikla na podnět B.Y.Morrisona, ředitele amerického národního arboreta v roce 1935. Odstartoval velice vzrušující program šlechtění japonských azalek ve snaze vyzískat odrůdy s velkými květy, prodlouženou dobou kvetení …
Rhododendron obtusum 'Anne Frank' - azalka japonská Rhododendron obtusum 'Anne Frank' - azalka japonská
Polostálezelený keřík, listy kožovité, lesklé, květy sytě purpurově růžové, mrazuvzdornost až -25°C. Kvetení velmi bohaté. Původ: Zahradní hybrid, vyšlechtěn v roce?, řadíme mezi Obtusum azalky …