Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den,
v srpnu jsem od Vás koupil Konopnou palmu - Trachycarpus fortunei. Radil jste se zasazením ven na trvalo počkat do příštího jara, aby měla čas se chytit do další zimy.

Palmu jsem nyní umístil do zádveří (varianta, kterou jste doporučil), kde se netopí, ale teplota tam klesne mírně pod nulu, jen, když bude venku pod -20 st C.

Raději jsem palmu celou zavinul do tkaniny, kterou jsem od Vás koupil.

Mám dva dotazy:
1) Může být omotán i celý kmen, nebo jen zelená část ?
2) Můžou být listy po omotání staženy k sobě, tak, že je palma, jako jeden stejně tlustý válec ? Nebo je třeba, aby listy měli víc volnosti ?

Předem děkuji za odpovědi. VM, Čelákovice

Dotaz zákazníka firmy Libor Lešner
Palmy a cycasy: Dobrý den,
pokud klesne v největších mrazech teplota mírně pod nulu (-2-5°C) palmě to nevadí, nemusíte jí vůbec omotávat, lepší nechat volně bez omotání, v této teplotě běžně zimujeme palmy v naší prodejně a sklenících, toto je přirozená teplota pro zimování těhto palem i v jejich domovině. Radím tedy palmu vůbec neomotávat, nechat jí volně.

Jinak se palmy omotávají tak, že se listy stáhnou k sobě například lepenkou, a poté se omotá celá netkanou textilí tak, že vznikne jakýsi kokon viz foto níže. To ale pouze v případě, že je palma vysazena venku.
320-zimovani-palem.jpg

Takže doporučuji palmu nechat bez obalení až do jara, a na jaře vysadit.

S pozdravem

Libor Lešner - palmy a cycasy
Garten.cz (Zahrada-cs.com): Děkuji za rychlou odpověď. Já jsem to asi trochu uspěchal a už jsem ji celou omotal.

Otázka tedy zní … mám ji opět rozmotat ? Mohu alespoň trochu stáhnout listy k sobě, aby tolik nepřekáželi ?

Předesílám, že místnost není vytápěná a je pouze „nalepena“ na vytápěný barák. Tím pádem může dojít i na silný mráz, pokud bude venku hodně pod nulou.

Děkuji V.M., Čelákovice

Dotaz zákazníka firmy Libor Lešner
Palmy a cycasy: Dobrý den,

pokud není více jak - 15°C alespon pět dní v kuse, nebo pokud na rostlinu dva měsíce stále neprší nemusíte s rostlinou absolutně nic dělat. Rosltina je původem z Himalájí, kde běžně odolává vysokým mrazům. Pro rostlinu je lepší, pokud jí necháte volně, takže doporučuji rostlinu vymotat a nechat ji odpočívat.

Doufám že má odpověd je postačující.  S pozdravem

Libor Lešner - palmy a cycasy
Nikola Zimmermannová: Dobrý den chci se zeptat. Dostala sem krásnou venkovní palmu. Mám ji přesazenou ve větším květináči, ale vůbec netuším kam s ní a jak přezimovat? Mám ji na dvorku pod střechou. Myslíte si když ji textílií zabalím, že by mohla zůstat tam kde je?

Děkuji za odpověd.

Zimmermannová Nikola
jitula: Zdravím Nikol, nemohla byste nám poslat fotečku? Bez toho, aniž víme, o jakou palmu se jedná, neporadíme. Třeba není ani venkovní, jen se možná letnila a teď bude chtít přenést do chodby nebo zimní zahrady. Ostatně jako jiné přenosné druhy. Některé totiž v daných podmínkách snesou mráz jen do určitých stupňů.
Editoval jitula (22.09. 2011 20:03:26)
Další informace v článcích o rostlinách
Palmy Palmy
Kniha Palmy je jedinečná původní česká publikace, která si dává za cíl představit palmy jako zajímavou skupinu rostlin vhodnou pro bytovou kulturu nebo venkovní letnění až téměř celoroční pěstování. Seznamuje čtenáře s běžnými i dosud málo pěstovanými …
Palmy Palmy
Zkušená pěstitelka Halina Heitzová vám nejen vysvětlí základy péče o palmy, ale také poradí, jaká palma bude nejlepší právě pro váš pokoj či balkón …
Mrazuvzdorné palmy: Josef Bučko Mrazuvzdorné palmy
„Již od mládí jsem pěstoval palmy, ale vždy vyrostly tak, že jsem se jich musel zbavit, protože se již nevešly do obýváku,“ říká o svých pěstitelských začátcích Josef Bučko z Kačice na Kladensku …
Josef Bučko | 03.12. 2008