Rostliny: Liquidambar styraciflua 'Safro' - ambroň západní

14.11. 2017 15:37:55 (Milan Havlis)
Téma: Rostliny / stromy listnaté opadavé

Jedná se o středně vysoký, opadavý strom s nesmírně atraktivními, jasně zelenými listy, které jsou větší než na běžných ambroních a hluboce vykrajované podobně jako například u odrůdy Worplesdon. Kraje listů jsou lehce stočené dovnitř, čímž vynikne jejich lesk. Oproti všem velkolistým odrůdám si strom zachoval typický znak pro ambroně – výrazná korková vrásnění borky kmene a větví. Zejména v zimních měsících, kdy je strom opadaný, oceníte tuto neobvyklost.

Liquidambar styraciflua 'Safro' - ambroň západní

Liquidambar styraciflua 'Safro' - ambroň západní

Na podzim strom nabízí luxusní podívanou na monetovsky vybarvené listí v odstínech zlaté, oranžové, šarlatové a temně vínové. A nejlepší na tom je, že všechny barvy najdete na stromě najednou v různých proporcích. Takto vybarvené listy drží velmi dlouho, na dobře zakořeněných stromech až 2 měsíce, výjimečně až do prosince.

Roste středně rychle a tvoří nepříliš pravidelnou, v mládí oválnou a s věkem více pyramidální korunu. Pokud si strom přejete tvarovat, není nic jednoduššího, než jej na konci zimy seřezat do požadovaného tvaru a v dalších letech pouze lehce udržovat. Poměrně spolehlivě si drží tvar, který mu jednou dáte. Sympatickým doplňkem ambroní jsou jejich plody, což jsou cca 3 cm široké, mírně pichlavé kuličky. Nejsou v žádném případě nebezpečné, ale pokud je tak do půl roku neuklidíte z trávníku nebo cestiček, po seschnutí mohou být docela nepříjemné při letním běhání naboso.

Ambroně mají rády středně živnou, hlubší a propustnou půdu, která by měla být přednostně kyselejší reakce a pokud možno nevysychavá. Po dobrém zakořenění snáší dobře i občasný letní přísušek stejně jako krátkodobé zamokření, ale pro hustý habitus radíme zamulčovat a omezit vysychání kořenů. Čím kyselejší a rovnoměrně vlhkou půdu nabídnete (přidejte rašelinu a dobře zamulčujte), o to impozantnější podzimní zbarvení strom ukáže a věřte, že je na co koukat! Stanoviště vyberte určitě plně osluněné. Rostliny zakoupené ve velikosti vyšší než cca 1,5m je dobré na 1-3 roky připevnit k opoře, aby dobře prokořenil a kmen vyrostl vzpřímeně. Plně mrazuvzdorná do cca -27°C a snese krátkodobě až -29°C.

Vzrůst: středně vysoký strom
Běžná výška: 8-15m
Běžná šířka: 4-7m
Kategorie list: listnatý opadavý
Barva listů: zelená
Kategorie květ: nevýrazné květy / nekvete
Nároky na slunce: slunce
Zařazena do kategorií: opadavé listnáče
Zahradnictví SAFRO Milan Havlis
155 00 Praha Stodůlky, Za Mototechnou 2673/-11
www.havlis.cz
https://www.profizahrada.cz/a/cz/10331-liquidambar-styraciflua-safro-ambroň-západní/