Rostliny: Geranium himalayense 'Baby Blue' - kakost himalájský

06.12. 2017 14:54:45 (Milan Havlis)
Téma: Rostliny / trvalky

Baby Blue je nízká odrůda půdopokryvného himalájského kakostu. Jedná se o dodatečné křížení s kakostem lučním, díky kterému se podařilo získat rostlinu nejenom kompaktní, ale zejména velkokvětou.

Geranium himalayense 'Baby Blue' - kakost himalájský

Tento kakost nese květy 4 až 6 cm široké, nádherné, světle modrofialové barvy s jemnými purpurovými paprsky a bílým středem. Vykvétá koncem května a pokračuje až do července. Po odkvětu jej můžete razantně sestřihnout, aby znovu narašil novými a zdravými listy, jež budou dělat parádu do konce vegetační sezóny. Zároveň tak rostlinu přimějete vykvést podruhé začátkem podzimu. Ne v takové síle jako v červnu, ale každý kvítek stojí za to. Listy jsou široce dlanité, ostře vykrajované, sytě zelené v sezóně a purpurově červené na podzim.

Kakost himalájský roste dobře jak na slunci, tak i ve stínu. Zjara před rašením jej doporučujeme razantně sestříhnout (jako sekačkou). Poroste v téměř jakékoli běžné, zahradní půdě, která bude alespoň trochu živná. Mezi ostatními kakosty drží primát co do odolnosti mrazům – je mrazuvzdorný až do cca -40°C.

Vzrůst: nízký nebo půdopokryvný
Běžná výška: 0.2-0.2m
Běžná šířka: 0.3-0.6m
Kategorie list: listnatý opadavý
Barva listů: zelená
Kategorie květ: nápadné květy
Barva květů: fialová
Doba kvetení: květen - červenec
Nároky na slunce: slunce a polostín a stín
Zařazena do kategorií: trvalky
Zahradnictví SAFRO Milan Havlis
155 00 Praha Stodůlky, Za Mototechnou 2673/-11
www.havlis.cz
https://www.profizahrada.cz/a/cz/10386-geranium-himalayense-baby-blue-kakost-himalájský/