Rostliny: Hydrangea macrophylla 'Semperflorens' - hortenzie velkolistá

09.01. 2018 10:41:06 (Milan Havlis)
Téma: Rostliny / keře listnaté opadavé

S novým tisíciletím přišla i nová vlna úspěšných hortenzií sloučených pod obchodní jméno Endless Summer®. Nabízejí výbornou odolnost mrazům a dokáží kvést i na nových výhonech. Bohužel jejich cena bývá díky nutné licenci vyšší. A protože mě zajímalo, která rostlina byla předchůdcem tohoto obchodního trháku, tak dlouho jsem hledal až jsem ji nalezl. Nutno podotknout, že v médiích se o ní mnoho nedočtete, což je velká škoda, protože je to velmi spolehlivá holka. Je pojmenovaná latinsky docela prostě Semperflorens (stálekvetoucí) a jméno je po právu zasloužené.

Hydrangea macrophylla 'Semperflorens' - hortenzie velkolistá

Hydrangea macrophylla 'Semperflorens' - hortenzie velkolistá

Semperflorens hortenzie nemá titul ani patent, ale nabízí středně velké hlavy květů nejčastěji růžové barvy, která může v rámci jedné rostliny lehce zfialovět a není výjimkou, že i jediný květ může mít z každé strany jinačí odstín – od růžové, přes modrofialovou až do nebesky modré. Kvete od konce června až do září a odstříháváním odkvetlých hlav podpoříte tvorbu dalších květů. Opadavé listy jsou měkčí než na moderních hybridech, svěže zelené. Roste středně rychle do výšky kolem 1m a vynikající hustoty, takže vám zanedlouho vytvoří bohatý lem třeba před domem jako na fotce – to není fotka z Holandska nebo USA, to je jedno stavení poblíž Českých Budějovic, kde tuto hortenzii mají už léta a každým rokem dělá takovou parádu. Vždy bezproblémové, kvetoucí po celé léto.

Barva květů závisí na pH půdy. V zásadité zemi bude růžová, v kyselé modrá. Ale běžně se laděním pH půdy nikdo moc netrápí a nechá keř vyrůst a kvést tak, jak se mu zrovna půdní podmínky dovolí. Hortenzie se pěstují ve vlhké, ale dobře odvodněné, živné zemi. Jakmile zakoření, už nebývá tak choulostivá na občasné vysušení. Nejlépe ji vyhovuje polostín nebo rozptýlené sluneční světlo. Přímé slunce zvládne pouze při dostatečné, pravidelné zálivce, přesto doporučujeme vysazovat do polostínu či stínu a na místa, kam v zimě nebude svítit slunce. Dobře ji zamulčujte, aby půda neztrácela vláhu. Plně mrazuvzdorná do min. -27°C, možná ještě o něco více.

Vzrůst: střední keř
Běžná výška: 0.5-1.3m
Běžná šířka: 0.5-1.3m
Kategorie list: listnatý opadavý
Barva listů: světle zelená
Kategorie květ: nápadné květy
Barva květů: různobarevné / růžová a fialová a blankytně modrá
Doba kvetení: červen - září
Nároky na slunce: polostín a stín
Zařazena do kategorií: opadavé listnáče, květy v létě
Zahradnictví SAFRO Milan Havlis
155 00 Praha Stodůlky, Za Mototechnou 2673/-11
www.havlis.cz
https://www.profizahrada.cz/a/cz/10491-hydrangea-macrophylla-semperflorens-hortenzie-velkolistá/