Cardamine hirsuta - řeřišnice srstnatá

08.02. 2018 09:54:34 (Naše krásná zahrada)
Téma: Rostliny / ostatní

Řeřišnice srstnatá (Cardamine hirsuta) je nejen plevelem v zahradách, ale vyskytuje se i v parcích, podél cest či na zídkách, zejména na stinných místech v písčito-hlinitých půdách s vysokým obsahem organických látek a nižším pH.

Cardamine hirsuta - řeřišnice srstnatá

Spíše nenápadná jedno- až dvouletá bylina dosahuje výšky 5 až 35 cm. Z přízemní růžice vyrůstají nevětvené lodyhy s lichozpeřenými okrouhlými lístky. Drobné bílé až světle fialové květy se mohou objevit už koncem ledna. Plody jsou protáhlé, přibližně 2 cm dlouhé šešule, které při dotyku praskají a vystřelují hranatá hnědá, jen několik milimetrů velká semena. Semena řeřišnice dozrávají během několika týdnů, takže během roku vyrůstá mnoho nových rostlin. Plevel překvapí časným kvetením, a nečekaně brzy se tedy dokáže rozšířit semeny. Po vyklíčení se rychle vytváří listová růžice z okrouhlých lichozpeřených listů po stranách a z velkých okrouhlých listů na koncích.

Řeřišnici odstraňte ještě dříve než semena dozrají. Pozor si na ni dejte i v zimě, protože přezimují nejen semena, ale i listové růžice. prohlížejte osázené květináče na terase, kde se plevel rád usídluje. Chemická ochrana v zásadě není potřebná. Při silném napadení pomohou herbicidy, např. Lontrel.
Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto Dana Lempersová
https://www.profizahrada.cz/a/cz/10573-cardamine-hirsuta-řeřišnice-srstnatá/