Nůžky na větve

08.02. 2018 10:41:08 (Naše krásná zahrada)
Téma: Údržba zahrady / zahradní nářadí

Technika ulehčuje práci s řezem
Při vyřezávání větví starými nůžkami se člověk zapotí. Práce s tupým nástrojem, který se navíc obtížně rozvírá a těžce zavírá, dělá z řezu stromů a keřů pořádnou dřinu. A přitom právě tahle zahradní práce může být docela zábavná. Různé technické finesy zdokonalily zahradnické nůžky natolik, že si člověk při použití některých modelů snadno poradí i s větvemi o průměru větším než 4 centimetry, tedy i tam, kde dříve bylo nutné použít pilu.

Nůžky na větve: teleskopické nůžky Comfort 650BT (GARDENA)

Mnohostrannost teleskopických nůžek
Jednoduché, ale účinné jsou nůžky na větve s dlouhými rukojeťmi, které zvyšují účinek páky a také prodlužují délku dosahu nůžek. Použití pákových nůžek je příjemné například při řezu ovocných stromů, protože odpadá neustálé přesunování žebříku. Dlouhé nůžky jsou ovšem těžší do ruky. Jestliže řežete především keře, bude pohodlnější práce s běžnými krátkými nůžkami. Kompromisní řešení nabízejí teleskopické nůžky, u nichž si člověk délku rukojetí nastaví podle potřeby.

Mnoho nůžek na větve je vybaveno jednoduchým převodovým mechanismem. Rukojeti nůžek lze víc rozevřít, a tím se při střihu dokáže na čepele přenést víc síly. Takové nůžky zdolávají i větve o velkém průměru a střih je o poznání snazší. Jiné modely pracují s ráčnovým mechanismem, který umožňuje nenáročné stříhání silných větví a tvrdého dřeva. Střih je rozdělený do několika rázů, takže ostří se do dřeva zakrajují postupně. Na zacházení s ráčnovými nůžkami si musí člověk zvyknout, zato však dokáže odstranit jakoukoli větev, která se mezi jejich ostří vejde.

Jako nevýhoda práce s nůžkami s převodovým nebo ráčnovým mechanismem se občas může jevit nutnost hodně doširoka rozvírat rukojeti, často téměř až na 180 stupňů. Tím se práce s nimi stává trochu nepohodlnou a nůžky se někomu mohou zdát jako nešikovné do ruky. Chcete-li prosvětlit třeba lísku se spoustou hustě rostoucích větví, nebudete schopni takové nůžky ve spleti větví před střihem dostatečně rozevřít. V podobných případech je vhodnější použít nůžky bez převodu, které se rozevírají v menším úhlu.

Dbejte také na váhu: materiál, jako je hliník a plasty vyztužené skleněnými vlákny, činí nůžky lehkými a není třeba se obávat, že se nižší váha nepříznivě odrazí v pracovních vlastnostech. Existují i další užitečné zvláštnosti. Mnohé dvojsečné nůžky disponují hákovitě zahnutými čepelemi, které nedovolí větvím při řezu sklouzávat z čepelí. Modely s nevelkými tlumiči na vnitřní straně rukojetí zase brání prudkému, tvrdému nárazu na konci střihu, a šetří tak klouby.

Péče prodlužuje životnost
Aby se vám s nůžkami dobře pracovalo, při výběru si je potěžkejte v ruce. Rozhodující není jen co nejmenší váha, ale také vyvážený poměr mezi lehkými rukojeťmi a o něco těžším pracovním koncem nůžek – hlavou. Je to důležité pro jisté vedení nářadí. Ideální jsou nůžky s kalenými ocelovými čepelemi s nepřilnavým povrchem. Pohonný mechanismus, který šetří lidskou sílu, znatelně usnadňuje střih. Po práci byste měli nůžky vždy vyčistit, nejlépe suchým hadříkem s několika kapkami oleje. Jenom tak si dlouhodobě udrží lehký chod. Jestliže jsou čepele ztupené, lze je přebrousit diamantovým pilníkem. Je však nezbytné dodržet správný úhel broušení, aby se čepel hladce míjela s protější čepelí, případně aby čistě dosedala na kovadlinku. Pokud si nejste jisti, že to zvládnete, svěřte broušení odborníkům. Jestliže jsou na čepelích patrné známky většího opotřebení, jako jsou viditelné zuby, nebo řez není čistý, měly by se čepele vyměnit.
Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto Gardena
https://www.profizahrada.cz/a/cz/10575-nůžky-na-větve/