Rostliny: Crocus - šafrán

13.02. 2018 09:48:37 (Naše krásná zahrada)
Téma: Rostliny / cibuloviny, hlíznaté rostliny

Kouzelný čas šafránů
Sotva se půdy dotknou první sluneční paprsky, šafrány neboli krokusy (z latinského názvu Crocus) ohlásí blízkost jara. Každý rok znovu ohromí, když utkají barevné koberce v trávníku nebo problesknou mezi starým sněhem pod keři.

Crocus - šafrán: Crocus tommasinianus - šafrán Tommasiniho

Jako první, už v únoru, otevírají květy botanické druhy a jejich více či méně prošlechtěné odrůdy. Drobné rostliny nebývají větší než pět až deset centimetrů, zato z jedné hlízy vyrůstá až deset květů. K nejznámějším botanickým druhům patří šafrán Tommasiniho (Crocus tommasinianus), který se spolehlivě sám vysévá a časem vytváří husté porosty.

Mnohem nápadnější jsou velkokvěté zahradní šafrány, jejichž břichaté květy v uzavřeném stavu trochu připomínají pestrá velikonoční vajíčka. Rozkvétají bíle, žlutě a fialově v nejrůznějších odstínech. Pozoruhodné jsou vícebarevné nebo vzorované odrůdy, kupříkladu fialovo-bíle pruhovaná ’Pickwick’, která zdobí zahrady už přes šedesát let.

Pro všechny šafrány jsou charakteristické jemné trávovité listy, které uprostřed nesou bílý proužek. Také co se týče stanoviště, jsou si botanické druhy a zahradní odrůdy podobné: v obou případech dávají přednost slunečnému nebo polostinnému stanovišti, půda by na jaře měla být dostatečně vlhká, v létě spíše suchá. Vysazují se od října do listopadu. Pokud jste loni na podzim propásli termín výsadby, můžete si teď koupit kvetoucí rostliny v květináči a po odkvětu je vysadit do zahrady.

Crocus - šafrán

Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto Miloš Krump, Marie Fárová
https://www.profizahrada.cz/a/cz/10581-crocus-šafrán/