Rostliny: Rhapis excelsa - palmenka

13.02. 2018 10:08:24 (Naše krásná zahrada)
Téma: Rostliny / pokojové rostliny

Ve své tropické vlasti, v jihovýchodní Asii, prospívá tato statná palma ve stínu ostatních stromů.

Rhapis excelsa - palmenka

Vzrůst: Pomalu rostoucí palma dorůstá výšky až pěti metrů. Z kořenů vyrůstá několik „kmenů“, což rostlině dodává bohatší vzhled. Listy se skládají z pěti až osmi sytě zeleně zbarvených lístků. Mladé listy jsou zpočátku světle zelené, později tmavnou.

Stanoviště: V bytě, stejně jako v její původní domovině, palmence nejvíc vyhovuje polostinnéstinné stanoviště. Pokud je po delší dobu vystavena přímým slunečním paprskům, zabarvují se listy dožluta. Nejlépe se jí daří při teplotě 15 až 20 ºC. Letní měsíce může strávit venku, ve stínu či polostínu. V zimě jí stačí teplota 15 ºC, snese však i umístění v zimní zahradě s teplotou 5 až 10 ºC.

Péče: Na zálivku není příliš náročná, vyvarujte se však přemokření. Pravidelně dodávejte trochu plného hnojiva (NPK), v zimě zalévejte jen střídmě. Ideální je vysoká vlhkost vzduchu, ale i tak lze stěží předejít hnědnutí špiček listů. Substrát by měl být propustný a mírně kyselý.

Množení: Nejlépe se množí pomocí výběžků, které se tvoří u paty mateřské rostliny. Výběžky opatrně oddělte a umístěte k zakořenění do květináče se zeminou, tu udržujte stále mírně vlhkou.

Použití: Bujná a vysoce dekorativní palma se výborně uplatní jako předěl místnosti nebo jako solitéra.

NÁŠ tip: Palmenku lze v létě dobře využít jako nádobovou rostlinu na balkoně nebo terase.
Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto Miloš Krump
https://www.profizahrada.cz/a/cz/10582-rhapis-excelsa-palmenka/