Rostliny: Hepatica - jaterník

13.03. 2018 12:47:56 (Naše krásná zahrada)
Téma: Rostliny / trvalky

Modré nebe pod nohama aneb jaterník podléška K nejkrásnějším poslům jara patří podléšky. U amatérských pěstitelů se těší oblibě pro velkou rozmanitost odrůd. V zahradě podléšky nejlépe prospívají, když je nikdo neruší.

Hepatica - jaterník (PIXABAY)

Jaterník podléška je mezi zahradními květinami tak trochu neobvyklý: zprvu nenápadná bylina vás teprve při bližším pohledu okouzlí prostým půvabem. Navíc roste pomalu a nejvíc ocení, když ho v zahradě co nejméně rušíte. Podléšky se těšily mimořádné oblibě především v 19. století, kdy je zahradníci prodávali za vysoké částky. Dnes podléšky ze zahrad téměř vymizely a o zachování rozmanitosti jejich odrůd se starají zejména sběratelé. Je tedy nejvyšší čas, abychom tyto půvabné posly jara opět objevili.

Za své české i latinské rodové jméno vděčí jaterník trojlaločným listům, které tvarem připomínají lidská játra. Ve středověku byla podléškám čistě na základě tvaru listů dokonce přisuzována léčivá moc a odvary z listů se užívaly při onemocněních jater. Druhové jméno podléška – a jeho lidové podoby podlístka nebo podlíška – je odvozeno od toho, že tato bylina se často vyskytuje pod lískovými keři.

Jaterník podléška přirozeně roste v bylinném patře starých listnatých lesů, z čehož lze snadno usuzovat na jeho nároky při pěstování v zahradě: v době květu, v březnu a dubnu, potřebuje dostatek světla, v létě mu vyhovuje stín. Půda by měla být humózní a vápenitá. Vhodné jsou jílovité půdy, které však nesmějí trpět přemokřením. Ideální je místo v podrostu listnatých stromů. S jejich kořeny se podléšky dobře snesou, protože hlavně v létě potřebují minimum vody. Vhodnými partnery jsou sněženky a sasanky hajní.

Množení podléšek není jednoduché, protože někdy poměrně citlivě reagují na dělení trsů. Nejlépe rostou naprosto nerušeně. Pokud jim ale stanoviště vyhovuje, v průběhu let se samovolně šíří a vytvářejí pod stromy a keři půvabné koberce

Květy jako lakmus
Barevné spektrum jaterníkových květů sahá od bílé přes růžovou a fialovou až po modrou. U některých odrůd se barva květů může poněkud měnit v závislosti na pH půdy (podobně jako u hortenzií): při vysokém obsahu vápníku mají květy tendenci barvit se do růžova, při nízké hodnotě pH zase do světle modrého odstínu. Většina odrůd má jednoduché květy, ale existují také plnokvěté formy, které jsou však náročnější na péči: ’Yuki Geshiki’, ’Roter Spätzünder’ a ’Kiko’.

Hepatica - jaterník (PIXABAY)

Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto Pixabay
https://www.profizahrada.cz/a/cz/10656-hepatica-jaterník/