Stínomilné bylinky

12.04. 2018 10:46:19 (Naše krásná zahrada)
Téma: Rostliny / bylinky a koření

I v pološeru může vzniknout užitkový koutek. Některým vonným bylinkám se totiž nejlépe daří mimo dosah slunce.

Stínomilné bylinky

Stínomilné bylinky se nespokojí s chudou půdou tak jako jejich teplomilní sourozenci pocházející ze Středomoří, třeba tymián nebo rozmarýna. Nejlepšího výsledku na stinných místech docílíte, když zvolíte místo s čerstvou humózní půdou. V takových podmínkách vytvoří šťovík štítnatý, petržel nebo česnek kuchyňský pevné šťavnaté listy, které po rozemnutí uvolňují jemně nakyslou nebo ostrou vůni, typickou pro byliny, které nerostou na plném slunci.

Jako koření do jarních pokrmů anebo svěží zelenina do salátů se používají především mladé listy a výhony. Lahodné jsou také právě rozvité květy pažitky nebo česnekové výhonky. Meduňka, máta peprná, roketa, kerblík, estragon nebo libeček se dokonce mohou sklízet po celou sezonu.

Pokud jde o umístění v zahradě, vítězí u jmenovaných bylinek zdánlivě nepříznivá místa. Kout se stínomilnými bylinami zkrášlí i nejzapadlejší cíp pozemku, který je po stranách sevřen živým plotem nebo obehnán zídkou a s jehož využitím jste si dříve nevěděli rady. V užitkové zahradě, kde slunná místa přednostně zabírá ovoce i zelenina, se aromatická zeleň cítí příjemně také na často nevyužívané východní straně skleníků. Ve venkovské zahradě se mohou bylinky, kterým se daří v polostínu, jakoby náhodně vysazovat mezi plicníky, čechravy, sasanky a bohyšky. Pohledné listy kopru, pelyňku nebo čechřice vonné záhon navíc zkrášlí. S koprem si navíc nemusíte dělat starosti: stačí první rok nechat několik rostlin na záhonu dozrát a v dalších letech se už bude objevovat sám od sebe a příjemně proměňovat vzhled záhonů.

V hlubokém stínu se ale většině z nich tak úplně nedaří, takže vyžadují alespoň minimum slunce. Sluneční paprsky rostliny rychle osuší a postarají se především o plné rozvinutí vůně. Dokonalá jsou stanoviště v polostínu s rozptýleným světlem pod vzdušnými korunami listnatých stromů. Bylinky rozhodně ocení, když na ně alespoň na několik hodin denně posvítí slunce, třeba v poledne. Pokud jsou stínomilné byliny nuceny vegetovat v příliš tmavém koutě, budou náchylné k napadení houbovými chorobami: často se objevuje především padlí. K nejotužilejším bylinám, kterým nevadí ani plný stín, patří mařinka vonná, česnek medvědí, meduňka lékařská a česnáček lékařský.

Jestliže se rozhodnete pěstovat šťavnaté bylinky, jako libeček, šťovík štítnatý nebo zlatou formu meduňky lékařské, v nádobě, nevysazujte je na prudké slunce, protože ostré sluneční paprsky jim dokážou nepěkně spálit listy. Zalévejte, teprve když půda v květináči vyschne. Bylinky nejlépe uchováte nasekané najemno a zmrazené, protože sušením se ztrácejí jejich příjemné vůně. Teď si užívejte jaro s čerstvými voňavými výhony a vězte, že i ve stínu se skrývají různá kulinářská překvapení…

Stínomilné bylinky

Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto Miloš Krump a Marie Fárová
https://www.profizahrada.cz/a/cz/10724-stínomilné-bylinky/