Salát - sezona salátu začíná

12.04. 2018 11:08:45 (Naše krásná zahrada)
Téma: Rostliny / užitkové rostliny

Salát – to je zdravá lahůdka s malými pěstitelskými nároky. Bylo by škoda si ji odepřít. Výběr odrůd salátu je víc než bohatý: můžete vysít jemný máslový hlávkový salát, pikantní salát česáček, rychle rostoucí salát k řezu, křehký ledový salát nebo salát typu batavia. Všechny patří k jedinému rodu – locika (Lactuca), který se zařazuje do čeledi hvězdnicovitých. Škálu druhů zeleniny, které se hodí pro přípravu salátů, ovšem můžeme rozšířit: například o nahořklou čekanku neboli radicchio (Cichorium), příslušnici téže botanické čeledi jako locika, nebo o polníček (Valerianella locustella) z čeledi kozlíkovitých. Nemáte-li čas a chuť saláty předpěstovávat, je nejjednodušší koupit v zahradnictví sazenice. Pokud však chcete vyzkoušet celou různorodou škálu odrůd, nezbude vám než připravit si vlastní sadbu.

Salát - sezona salátu začíná (PIXABAY)

Pod názvem máslový salát rozumíme aromatické hlávkové odrůdy, například ’Faraon’, ’Safír’ nebo ’Král máje’. Kvalitní sazenice raných odrůd jsou teď běžně k dostání.

Při jarním pěstování mají náskok ti, kdo využívají zvýšený záhon nebo pařeniště. Ale také pod netkanou textilií nebo pod fólií můžete vysévat asi o dva týdny dříve, tedy podle počasí v polovině až na konci března. Podmínkou ovšem je, že půda musí být dostatečně oschlá a nesmí se už lepit ani mazat.

Na jaře je pro salát nejvhodnější osluněný záhon, při letním pěstování je lepší chladnější místo. Jakmile totiž teploty stoupnou nad 18 ºC, semena klíčí nepravidelně.

Také při výběru odrůd je nutná promyšlená strategie. Řada odrůd hlávkového salátu má totiž tendenci v dlouhých letních dnech vybíhat do květu a pak listy tuhnou a hořknou. Dbejte proto na doporučení uvedené na sáčku se semeny: najdete tam, zda se salát hodí pro letní, nebo jarní a podzimní pěstování. Na léto se hodí odrůdy odolné k vybíhání: například ’Jupiter’, ’Mars’ a ’Saturn’.

Římské saláty, saláty typu batavia a ledové saláty nesnášejí tepelný stres. Totéž platí pro saláty česáčky, které se sklízejí postupným otrháváním listů. Mívají různě zbarvené listy se zubatým okrajem a ořechovou příchutí. Při jejich pěstování je důležité udržovat záhon vlhký a rostliny pokud možno chránit netkanou textilií do doby, než se objeví první listy. Při pěstování pod sklem a pod fólií hrozí napadení padlím nebo plísněmi. Vyplatí se volit odolné odrůdy (’Gelbus’,’Jupiter’, ’Mars’, ’Saturn’).

Ve venkovní půdě jsou rostliny ohrožovány slimáky. Návnady je nutné aplikovat přesně podle návodu na obalu nebo použít některý způsob neškodící životnímu prostředí, například plastové límce nebo přikrytí sazenic. Částečně pomůže také hráz z některých bylinek, které slimáci nemají rádi, jako je řeřicha (Lepidium) nebo roketa (Eruca). Některé druhy, například aksamitník nebo čočka, slimáky dokonce odpuzují. Sníží se tak výpadek salátových rostlin.

Dorostlý hlávkový salát byste měli sklidit během jednoho týdne. Postupné výsevy po čtrnácti dnech zajišťují zásobování kuchyně po celou sezonu. U salátů česáčků si můžete pro následnou kulturu nechat více času. Pokud se dorostlé hlávky neseřezávají, ale podle potřeby se otrhávají jen listy, může se sklizňové období prodloužit na čtyři až šest týdnů.

Salát - sezona salátu začíná (PIXABAY)

Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto Pixabay
https://www.profizahrada.cz/a/cz/10725-salát-sezona-salátu-začíná/