Připevnění popínavých rostlin

11.06. 2018 11:10:01 (Naše krásná zahrada)
Téma: Stavební prvky a drobná architektura / ostatní

Připevnění popínavých rostlin (CARL STAHL)

Dřevěné opěrné konstrukce vlivem počasí ztrácejí krásu i pevnost. Alternativou jsou odolné systémy z ocelových tyčí nebo lan.

Mříže z ušlechtilé nebo žárově pozinkované oceli jsou ideální pro úponkaté rostliny, jako plamének (Clematis) nebo révu (Vitis). Jejich úponky se obtáčejí kolem tyčí maximálně o síle tužky. Svislé tyče nebo lana jsou vhodnou volbou pro ovíjivé rostliny, jako vistárie nebo zimolez (Lonicera). Aby se těžké rostliny neutrhly, je namístě instalace horizontálních vzpěr. Vodorovné tyče nebo lana nabízejí optimální oporu pro vzpěrné dřeviny, jako pnoucí růže nebo jasmín (Jasminum). Jejich dlouhé výhony se v opěrné konstrukci pevně zachytí ostny nebo postranními výhony. Pro tyto rostliny přicházejí v úvahu také mřížované opěrné konstrukce.

Zajistěte dostatečné proudění vzduchu.
Všechny popínavé rostliny – nezávisle na typu růstu – ocení, pokud je zpočátku přivážete k opoře. Aby se mohly dobře rozvíjet, musí mít opěrná konstrukce také dostatečný odstup od stěny: měl by činit asi 10 cm, u ovíjivých druhů více. Proudění vzduchu zajistí rychlé osychání rostlin po dešti. Výsadbová jáma by od stěny měla být vzdálena asi 30 cm.
Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

Foto Carlstahl.cz
https://www.profizahrada.cz/a/cz/10918-připevnění-popínavých-rostlin/