Sklizeň meruněk z vlastní zahrady

11.06. 2018 13:13:26 (Naše krásná zahrada)
Téma: Rostliny / ovocné dřeviny

Meruňky jsou na klimatické podmínky ještě náročnější než broskvoně. Nejlépe prospívají v mírném klimatu vinařských oblastí, ale bohatou úrodu můžete sklidit i v méně příznivých regionech. Musíte však dodržet několik pěstitelských opatření.

Sklizeň meruněk z vlastní zahrady (PIXABAY)

Vysaďte stromky na chráněné místo u jihovýchodní nebo jihozápadní zdi domu. Zeď akumuluje teplo a přesah střechy chrání před deštěm. Jižní strana není vhodná, protože zde meruňky příliš brzy vykvetou a poté květy ohrožují pozdní mrazíky. Prostokořenné stromky vysazujte na jaře. Koupíte-li stromky v kontejnerech, můžete je vysadit i v polovině června, je však nutná pravidelná zálivka. Nezapomeňte: místo štěpování musí být nad úrovní země.

Doporučení si zaslouží například slovenská odrůdaVeharda’. Je samosprašná, vhodná i do okrajových oblastí, květní pupeny poměrně dobře snášejí mrazíky. Plody jsou pevné, středně velké, mají dužninu dobře oddělitelnou od pecky. Za zmínku stojí i odrůda ’Bergeron LE-2’. Je také samosprašná, roste však slaběji, takže zabírá méně místa. Plody jsou středně veliké, oranžově žluté, dužnina se dobře odděluje od pecky. Zrají asi týden po ’Vehardě’. Stromy tvoří široké koruny s převislými větvemi. Při odpovídajícím řezu a tvarování se hodí i do chráněného špalíru.

V průběhu kvetení a tvorby plodů má být půda pod meruňkami rovnoměrně vlhká, aby stromy neshazovaly plůdky. Potřebu živin dostatečně pokryjete, když kolem kmene každý druhý rok na jaře rozhodíte slabou vrstvu kompostu.

Sklizeň meruněk z vlastní zahrady (PIXABAY)

Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

Foto: Pixabay
https://www.profizahrada.cz/a/cz/10919-sklizeň-meruněk-z-vlastní-zahrady/