Doprovod pro růže

13.06. 2018 10:42:17 (Naše krásná zahrada)
Téma: Rostliny / růže

Růžím na záhonu sólo nesvědčí. Mnohem lépe vyniknou v doprovodu trvalek, okrasných trav, letniček či bylinek. Poradíme vám, jaké partnery pro ně vybrat.

Doprovod pro růže (PIXABAY)

Vybírejte podle nároků, výšky a doby kvetení
Jak vypadá dokonalý partner pro růži? Musí mít stejné nároky – to znamená prospívat ve výživné, propustné půdě dobře zásobené vodou a na slunném, dobře větraném místě. Myslete také na to, že do sousedství růží nepatří rostliny, které se silně rozrůstají. Jsou-li splněny tyto základní požadavky, můžete uvažovat nad barvou květů a výškou doprovodné rostliny. Co to znamená? Doprovod by neměl hlavní hvězdu přerůst a také by neměl bránit proudění vzduchu kolem růží (pohyb vzduchu zajišťuje rychlejší osychání, a omezuje tak vývoj houbových chorob). Doporučuje se proto při výsadbě zachovávat alespoň 50cm odstup od růže. Vysoké druhy, jako je topolovka, stračka nebo liliochvostec (Eremurus), zasaďte ještě dál. Do sousedství záhonových a keřových růží se tak hodí středně vysoké trvalky (výška 50 až 80 cm): patří k nim šanta, šalvěj, hvězdnice, agastache anýzová, zvonky, denivky a plamenky. Mezi letničkami můžete zvolit například černuchy, hvozdíky nebo krásenky.

Poklidné trávy
Nenáročné trávy s úzkými zelenými listy a žlutohnědými klasy, jako je dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides) nebo třeslice prostřední (Briza media), nebudou růžím barevně konkurovat. Kvetení trav začíná většinou až v červnu nebo červenci, tedy v období vrcholného kvetení růží. Zato budou záhon zdobit až dlouho do podzimu. Často se pak ve větru houpají zralá plodenství trav spolu s větvemi obsypanými šípky. Při výběru byste měli dbát na to, aby rostliny netvořily výběžky nebo nezplaňovaly. Další hezký doprovod pro růže je třtina (Calamagrostis), ovsíř zelený (Helictrotrichon sempervirens) a kavyl (Stipa).

Nízké polštáře
Vysadíte-li pod nízké keřovité růže, záhonovou růži či rostlinu na kmínku nízké trvalky, jako jsou různé druhy violek, bude celek působit v časném létě příjemně romanticky. A navíc: u těchto kombinací se nemusíte obávat, že celkový dojem z růží bude zastíněn. Do první ligy doprovodných rostlin pro růže lze vystoupat dokonce i bez květů: pelyněk Schmidtův (Artemisia schmidtianaNana’) vynikne nejlépe právě před tmavými listy růží.

Středomořské bylinky
Vytrvalé byliny pocházející ze Středomoří se do slunného záhonu s růžemi skvěle hodí. Má to však jednu podmínku: zachovejte dostatečný rozestup mezi růžemi a doprovodem. Vůně mateřídoušky, šalvěje nebo dobromysli dokonce zvýší hodnotu odrůd růží, které nevoní. Musíte ale vždy zkontrolovat nároky na stanoviště. Ne vždy je kombinace partnerů, jako je levandule a růže, optimální, protože zatímco bylinky jsou ve svých nárocích skromné, růže potřebují živin dostatek. Bylinky můžete vysázet nejlépe jako trsy, půdopokryvné rostliny nebo jako lem.
Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

Foto Pixabay
https://www.profizahrada.cz/a/cz/10923-doprovod-pro-růže/