Zahradní traktory a ridery

19.07. 2018 10:42:25 (Naše krásná zahrada)
Téma: Údržba zahrady / zahradní technika

Aby vás péče o trávník bavila
Už jste někdy ošetřovali trávník s pomocí zahradního traktoru nebo rideru? Sekání trávy je s nimi mnohem příjemnější, práce je rychle hotová a jízda na traktoru vás navíc příjemně rozptýlí.

Zahradní traktory a ridery (PIXABAY)

Sekačky s předním sečením, na nichž se sedí (ridery), a sekací traktory má smysl používat na plochách o rozloze větší než 1000 metrů čtverečních.

Výkonné sekací traktory se šířkou sečení širší než jeden metr si za krátkou dobu poradí i s rozlehlými trávníky. Většinou jsou vybavené sběrným košem, do nějž padá posečená tráva. Alternativu k sekacím traktorům představují ridery s předním sečením, na nichž řidič sedí nad motorem. Používají je především profesionálové, ale v současné době nabízí stále více výrobců i modely pro práci v méně rozlehlých soukromých zahradách.

Od zahradních traktorů se ridery odlišují především vzhledem a vzájemným usazením motoru a sečného zařízení. Ridery s předním sečením se vyznačují mimo řádně snadnou řiditelností. Jejich obsluhu proto zvládnou bez problémů i ženy. Uplatní se především při sečení trávy na pozemcích, kde roste značné množství stromů, anebo při údržbě travnatých ploch s členitým porostem a hodně zvlněnými okraji. Ridery dobře dosáhnou také na trávu pod větvemi převislých forem stromů a keřů. Většinou však nebývají vybaveny sběrným košem. Ostatně u rozlehlých travnatých ploch je spíše žádoucí, aby sekací stroj trávu spíše mulčoval.

Mulčování umožňuje většina riderů i zahradních mimotraktorů. Při mulčování se tráva krátí na drobné části, které padají zpět do trávníku a po zetlení slouží jako kvalitní a levné přírodní hnojivo. Pracný sběr a ukládání množství posečené trávy na kompost tak naštěstí zcela odpadá.

Při nákupu velké sekačky se dobře seznamte s tím, jaké má vybraný stroj příslušenství a zda je možné další díly postupně podle potřeby dokupovat. Především zahradní traktory je možné vybavit koštětem, radlicí na odklízení sněhu nebo nákladním přívěsem.

Pokud si zakládáte na kráse pěstěného trávníku, s pouhým sečením určitě nevystačíte. Jednou až dvakrát do roka by měl trávník projít vertikutací, při níž se z něj odstraní staré rostlinné zbytky a k travnímu drnu pronikne světlo a vzduch. Praktickou novinkou je vertikutátor se sběrným vakem, díky němuž odpadá ruční sběr vytrhané travní plsti. U většiny na trhu dostupných vertikutátorů však zůstává vytrhaný odpad po práci ležet na trávníku.

Zahradní traktory a ridery (PIXABAY)

Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto Pixabay
https://www.profizahrada.cz/a/cz/11036-zahradní-traktory-a-ridery/