Rostliny: Hibiscus syriacus - ibišek syrský

09.08. 2018 09:43:33 (Naše krásná zahrada)
Téma: Rostliny / keře listnaté opadavé

Keř, který bohatě kvete uprostřed parného léta, pochází z Asie, ale s úspěchem si podmaňuje i české zahrady.

Hibiscus syriacus - ibišek syrský

Hibiscus syriacus - ibišek syrský

Ibišek syrský (Hibiscus syriacus), označovaný také jako zahradní nebo keřový ibišek, projasňuje záhony živými barvami květů od poloviny června až do září.

Opadavý keř pochází z Asie a v Jižní Koreji je uctíván jako národní květina. Do Evropy se ibišek syrský dostal koncem 16. století a od té doby bylo vyšlechtěno mnoho odrůd s květy bílé, modré, růžové až fialové barvy. Zajímavé barevné efekty navíc vznikají i díky nápadným barevným skvrnám uprostřed květů. Jednotlivé květy vydrží krátce, ale protože je jich mnoho a neustále se otevírají nové, keř kvete celé léto. Zahradní ibišek má v podstatě jen jedinou vadu na kráse: jeho květy nevoní.
Ibišek syrský vyžaduje slunné a chráněné stanoviště. Vysaďte ho pokud možno na dobře viditelné místo. Protože roste pomalu, je vynikající do malé zahrady nebo předzahrádky. Nádherné efekty vznikají kombinací s trvalkami, které kvetou ve stejnou dobu, například třapatkou zářivou (Rudbeckia fulgidaGoldsturm’), perovskií (Perovskia) a dochanem psárkovitým (Pennisetum alopecuroides).

Na zimu ibišek potřebuje ochranu. Mladé rostliny chraňte před působením zimního slunce – to může vyvolat předčasné rašení a následný pokles teplot pak namrznutí a úhyn rostliny. Jako ochrana se osvědčila přikrývka z chvojí nebo netkané textilie. Riziko mrazových poškození můžete omezit i dostatečnou vrstvou kůrového mulče nakopčeného kolem kořenového krčku. Nezapomínejte na něj hlavně v chladnějších polohách. Stromkovým ibiškům prospěje zastínění nebo bílý nátěr kmínku.

Přezimování beze škod pomůže i rozvážné hnojení. Pravidelné přihnojování v době růstu je důležité stejně jako jeho včasné ukončení. Přestaňte hnojit už začátkem srpna, aby všechny výhony stihly do příchodu zimy vyzrát.

Výběr kultivarů
Duc de brabant’ Plnokvětá odrůda, středně velký purpurově červený květ má v průměru 5 až 6 cm. Vykvétá v polovině července a kvete až do konce léta, pokud má dost poupat.
Lavender Chiffon’ Levandulově modré květy s mnoha zakrnělými okvětními plátky mají 6 až 9 cm v průměru. Díky nim květ vypadá plný a nařasený, nejde však o plnokvětou odrůdu.
Pink Giant’ Jeden z nejoblíbenějších venkovních ibišků, který kvete opravdu růžově. Jednoduché květy s výrazným středem mohou mít průměr až 12 cm.
Pink flirt’ Růžová odrůda vynikne před tmavým plotem z tisu.
Pinky spot minspot’ Poloplné květy jsou zdobeny růžovočerveným očkem a žilkami. Kolem pestíku má zakrnělé okvětní plátky.
Purpureus Variegatus’ Okouzlí dekorativními zelenobíle panašovanými listy. Květy jsou sice malé, ale zato velmi trvanlivé, nikdy se totiž úplně neotevřou.

Hibiscus syriacus - ibišek syrský

Hibiscus syriacus - ibišek syrský

Hibiscus syriacus - ibišek syrský

Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto Vladislava Komlová, Adéla Divoková, Jana Pastorová a Gabriela Freyová
https://www.profizahrada.cz/a/cz/11103-hibiscus-syriacus-ibišek-syrský/