Mediteránní zahrada

07.11. 2018 13:02:44 (Naše krásná zahrada)
Téma: Ostatní / zeleň

Záhony zahalené do oblaku vůně
Mnohé aromatické bylinky pocházející ze Středomoří dovedou vykouzlit dovolenkovou atmosféru i v našich zahradách. Jejich éterické oleje jsou zdrojem maximálního požitku.

Mediteránní zahrada

Zahradu v mediteránním stylu si můžete jen těžko představit bez bylinek, jako levandule, šalvěje nebo tymiánu – ať už rostou v květináčích, nebo na záhonu.

Mnohé bylinky pocházející z jihu patří mezi polokeře. Jejich zprvu bylinné výhony časem zdřevnatí a na rozdíl od trvalek na zimu neodumírají: bylinná část sice může zmrznout, ale dřevnatá část nebo kořeny přežívají. Kromě toho jsou druhy jako šalvěj, levandule, svatolina a smil stálezelené, jejich listy tedy na podzim neopadávají.

Některé středomořské druhy se vyznačují další zvláštností: jemné stříbřité odění nebo šedavá vosková vrstvička na listech je chrání před příliš intenzivními slunečními paprsky. Právě jemné chloupky způsobují například typické zbarvení listů šalvěje a levandule. V kombinaci s různými fialovými odstíny nebo sírově žlutou barvou květů, například smilu, vzniká barevné ladění dobře známé z Itálie, jižní Francie a Řecka. Výsledný dojem ještě posiluje tmavá zeleň štíhlých cypřišů a okrové či terakotové odstíny domovních zdí. V domácích zahradách mohou barevné působení podtrhnout stálezelené sloupovité tisy a velké terakotové nádoby.

Různé bylinky sice mají odlišné nároky, ty, které pocházejí z jihu, se však v požadavcích zpravidla shodují: nezbytné je místo na plném slunci s vápenitou a dobře propustnou půdou. Především v zimě nesmí být půda příliš vlhká, protože přemokření vadí rostlinám během chladného ročního období často víc než slabý mráz. Praktické a stylové zároveň je pokrytí bylinkového záhonu světle šedými oblázky nebo vápencovým štěrkem – přechod k přilehlé cestě nebo místu k posezení, které je zpevněno stejným materiálem, přitom může být plynulý. Zahrada pak bude působit velkoryseji.

Na záhonu se dají dobře kombinovat různé bylinky. Půvabně vypadají větší skupiny sestavené z rostlin stejného druhu. Protože například některé odrůdy levandule mají listy zbarvené do nejrůznějších odstínů fialové, dají se na záhonu vytvořit nádherné barevné přechody. Mezi nimi mohou najít místo fenykl obecný a několik kvetoucích trvalek, jako žlutě kvetoucí řebříček a rmen barvířský nebo také fialový okrasný česnek. Oblíbenou bazalku byste naproti tomu měli pěstovat raději v nádobě na chráněném slunném místě, neboť vyžaduje relativně hodně vody a živin a v nádobě je také lépe chráněna před nenasytnými slimáky.

Dalšími adepty na vlastní nádobu jsou typické středomořské druhy, které u nás nedokážou přezimovat: třeba rozmarýna nebo alojsie citronová (Lippia citriodora). Své místo ve středomořské zahradě má i vavřín: oblíbená přenosná rostlina může být pohotovým zdrojem. aromatického „bobkového listu“.

Mediteránní zahrada

Mediteránní zahrada: výběr oblíbených koření

Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto Lucie Pelčáková, Atelier Papilio a Pixabay
https://www.profizahrada.cz/a/cz/11344-mediteránní-zahrada/