Advent v přírodním stylu

05.12. 2018 14:35:55 (Naše krásná zahrada)
Téma: Ostatní / ostatní nezařazené

Blíží se Vánoce – a mělo by to být vidět nejen v domě, ale i na zahradě. Pokud přednostně využijete materiály, které vám připravila příroda, nemůžete udělat chybu.

Advent v přírodním stylu

Méně je víc: tohle známé heslo by nemělo být zapomenuto ani o Vánocích. Neplatí jen pro množství dárků pod stromečkem, ale i pro dekorace v domě či na zahradě. Co to v praxi znamená? Třeba to, že jedna dobře zvolená dekorace je mnohem působivější než desítky drobností, byť by každá z nich byla sama o sobě půvabná. Také barvám sluší střídmost: přírodní materiály získají vánoční kouzlo, když je zkombinujete s jednou nebo několika klasickými svátečními barvami – především červenou (v typickém „adventním“ odstínu), ale také zelenou, bílou a stříbrnou. Nemusí být nápadné: stačí třeba převázat hotové dílo stříbrnou stužkou nebo šňůrkou. Ostatně i výtvory přírody mohou přinést správné tóny: třeba piniové šišky, bobule libavky, okrasná jablíčka nebo květy vřesů. I pevnou borovou šišku nabarvit do požadovaného tónu. Výjimkou je adventní věnec. Chcete-li dodržet symboliku tohoto období, měli byste zvolit svíčky ve fialové barvě – ta symbolizuje pokání a čekání.

Nezapomeňte, že venkovní dekorace musí bez úhony snést nepřízeň podzimního počasí. Kromě přírodních materiálů až překvapivě dobře snáší vlhko, vítr i zimu výrobky z plsti. Plstěný „kabátek“ ve správné barvě dá obyčejnému květináči dokonalý vánoční vzhled. Na volbě materiálu záleží i to, jak dlouho dekorace vydrží krásná. Smrkové větvičky jsou sice snadno dostupné, ale brzy opadají. Déle vydrží jedle (jedle vznešená vydrží až do jara), a pokud toužíte po originální kreaci, vyzkoušejte kryptomerii. A pro tvorbu adventních dekorací se přímo nabízejí otužilé jehličnany v nádobách, které tráví zimu na terase.

Využíváte-li čerstvou zeleň, zapíchněte ji do aranžérské hmoty nasáklé vodou. Zajímavým oživením jsou barevné vrcholy vánoční hvězdy použité jako řezané květiny. Budete-li s nimi pracovat, vezměte si rukavice a buďte opatrní na oči: bílá mléčná šťáva působí dráždivě. A pokud tvoříte dekoraci, která bude mít místo v uzavřené místnosti, myslete i na další důležitý smysl – čich. Voňavou předvánoční klasiku, jakou jsou pomeranče se zapíchanými hřebíčky, zvládnou i děti.

Advent v přírodním stylu

Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto Jana Pastorová, Věruška Homolka, Kristýna Eliášová, Marcela Židoňová, Iva Marie Drtilová Šmid, Jana Osoba
https://www.profizahrada.cz/a/cz/11381-advent-v-přírodním-stylu/