Bromelie v bytě

02.01. 2019 15:13:41 (Ing. Ivan Dvořák)
Téma: Rostliny / pokojové rostliny

Dejte si bromelii (do bytu, ke svačině)
Bromeliovité rostliny jsou oblíbené pokojové květiny, Jména jako Tillandsia, Cryptanthus, Billbergia, Guzmania, Neorelegia,…, jsou obecně známá. Mají buď zajímavá květenství (Bilbergia, Vrisea,..) nebo výrazně barevné listy okolo nenápadných květů (Neorelegia, Guzmania,..). Vesměs nejsou náročné na substrát a živiny (epifytické rostliny), celá řada Tillandsií dokonce dokáží žít „jen ze vzduchu“(aerofyta), kořeny se jen drží větve, kmene, kamene,….

Bromelie v bytě: Ananas comosus Variegatus

Snad jedinou jedlou bromelií je ananas. Když si ho koupíte v obchodě, můžete si vypěstovat z růžice na jeho vrcholu ananas svůj. Nepoškozená růžice zakoření v písku, rašelině, perlitu. Seřízněte jí těsně nad „plodem“, řez ošetřete dřevěným uhlím nebo vhodným fungicidem, nechejte 2-3 dny zaschnout. Odstraňte z báze růžice několik nejmenších listů – pod nimi jsou základy kořenů – a vysaďte ji. Potřebuje spodní teplo, jen mírnou zálivku, aby nezahnila. Po zakořenění se o rostlinu starejte jako o muškáty (stejný substrát, hnojivo, slunné teplé místo). Při dobré výživě, dostatku světla a tepla v zimním období, může již druhý rok kvést a přinést úrodu.

Plodit budou i růžice drobných „okrasných“ ananasů, které vídáme v květinářstvích, které se dávají do květinové vazby. Nebudou však větší než ty, ze kterých se růžice odřízly.

Ananas je zralý, když začíná vonět. Z podmínek skleníku, bytu s celoroční teplotou nad 22°C (s dostatkem světla) jsou chutí na úrovni koupených, zralých odrůd typu Sweet.

Zajímavé svým rezervoárem vody jsou například neorelegie. U nás pěstované mají „jezírko“ okolo květů maličké, ale v tropech jsou druhy, v jejichž jezírku se líhnou a rostou pulci a později i žabky. Některá literatura doporučuje držet vodu i v růžicích doma. Není to nezbytné pro zdárný růst rostlin. Pokud tak činíte, vyměňujte ji, odkvétající kvítky v ní zahnívají, voda po pár dnech nevoní.

Bromelie kvetou v závislosti na teplotách, některé se řídí délkou dne. Je možné oklamat je a donutit kvést i jindy. Pokud se vám podaří sehnat si etylénovou vodu (etylén se používá okrajově ke sváření, stačí nechat ho vodu probublat), stačí do růžice nalít asi 10 ml tohoto roztoku a rostlina v dohledné době pokvete.

Bromelie v bytě: Tillandsie

Bromelie v bytě: Ananas mini

Bromelie v bytě: Bromelie s jezírkem v růžici

Text a foto ing. Ivan Dvořák
https://www.profizahrada.cz/a/cz/11408-bromelie-v-bytě/