Leden - výsevy a údržba okrasných keřů (1)

09.01. 2019 10:04:12 (Ing. Ivan Dvořák)
Téma: Ostatní / zahradní kalendář

Chystáme se na sezonu
Říká se, že zahrada v zimě spí. Ale není to pravda. Stromy a rostliny procházejí obdobím relativního klidu, ale vše v nich pracuje. Rostliny dýchají, "dodělávají" vše, aby včas a dobře vykvetly, zaplodily. Platí, že kořeny stromů rostou při teplotě nad 5°C (u teplomilných jako je meruňka, broskvoň, mandloň... je to až při +10°C). Z pohledu ovocnáře, který v zimě řeže rouby bych odhadl, že ty už nebudou v takovém klidu v jakém by měly být a bude třeba je použít dříve, neponechávat roubování až na dobu plného rašení.

Leden - výsevy a údržba okrasných keřů: zimní kryt pnoucích růží v kontejnerech

Kdo nevydrží bez pilky a nůžek, může vyrazit na průklest jádrovin, zmlazovací řez keřů, které kvetou v létě (Spiraea douglasii, Spiraea bumalda, Spiraea Japonica), na citlivější řez vajgélií - Weigelia, mochnen - Potentilla fruticosa, dřišťálů - Berberis sp., hlubší úprav tavoly - Physocarpus, ptačího zobu - Ligustrum, pámelníkuSymhoricarpos, trojpukůDeutzia, pustorylu českého jasmínu latinsky Philadelphus ...

Pokud počasí přeje, můžeme se věnovat hnojení (kompost, dolomitický vápenec, moučky) a vyhrabávání trávníků, výsevům mrkve i petržele a máku. Mrzne-li, do trávníku raději nevstupujeme! Na jaře by se v místech, kde jsme šlápli, objevily rezavé či hnědé stopy.

Začínáme s krmením ptáčků, kontrolujeme stav uskladněných zásob ve sklepě. Opravujeme kryt chvojím u stálelezelených dřevin. Těžký, mokrý sníh sklepáváme ze stromů a keřů, můžeme ho přihodit pod stálezené dřeviny (zejména pod rodoendrony). Dodá vodu, vytvoří "peřinu" proti mrazům. Kdo chce může ovocné stromy zbavit staré borky a nabílit je.

Leden - výsevy a údržba okrasných keřů: ptačí zob Ligustrum vulgare, sazenice po výsadbě

Leden - výsevy a údržba okrasných keřů: zmrzlá tráva je křehká, chozením po ní ji ničíte

Leden - výsevy a údržba okrasných keřů: mochna křovitá, citlivě ostraňte z keře loňská květenství

Leden - výsevy a údržba okrasných keřů: dřišťál s krásnými plody je možné tvarovat i v zimě

Text a foto ing. Ivan Dvořák
https://www.profizahrada.cz/a/cz/11413-leden-výsevy-a-údržba-okrasných-keřů-1/