Rostliny: Delphinium 'Magic Vita 'Double White'' - ostrožka, stračka

31.01. 2019 13:59:06 (Milan Havlis)
Téma: Rostliny / trvalky

Ostrožka je nápadná trvalka, kterou si pěstitelé oblíbili většinou v odstínech modré barvy, přestože dokáže nabídnout i růžovou a bílou. Její latinské jméno delphinium bylo údajně odvozeno od tvaru poupěte, který připomíná poněkud vypaseného delfína.

Delphinium 'Magic Vita 'Double White'' - ostrožka, stračka

Delphinium 'Magic Vita 'Double White'' - ostrožka, stračka

Ostrožky Magic Vita jsou selekcí známé série Magic Fountain™ a pyšní se zdravějšími listy a bohatým kvetením více stvolů o menší výšce. Mají přibližně 40-50 cm a nesou květy od června do července. Odrůda Magic Vita Double White nese čistě bílé, hvězdicovité květy s dvojí sadou okvětních plátků a bílou včelkou uprostřed, tak se nazývá soukvětí několika zakrslých plátků, které opravdu vypadá jako malá včelka nebo čmelák sosající z květu jeho nektar. Opadavé listy rostou při zemi a jsou středně zelené, matné, až 20 cm široké, široce dlanité se 3 až 5 cípy.

Jakmile odkvete, můžete celou rostlinu zastříhnout až u země a nechat znovu narašit, což povede k opětovnému kvetení v září a říjnu. Je to je velká nádhera prohlížet ještě na podzim, kdy už většina ostatních rostlin ztrácí barvu a glanc, čerstvě rozkvetlý trs v trvalkové zahrádce.

Ostrožka poroste v každé běžné, dobře odvodněné zahradní půdě s dostatkem živin. Doporučujeme umístit ji na plné slunce a zamulčovat, protože má ráda konstantní vlhkost. Rostlina obsahuje toxin, který může při požití způsobit vážné zažívací potíže. Alergikům může vadit její mléko při dotyku s citlivou pokožkou. Lesní zvěř a chytrá domácí zvířata nebezpečí cítí a zdaleka se jí vyhnou. Rostlina není dlouhověká, doporučujeme po cca 3-5 letech trsy zjara vyndat ze země a znovu vysadit pouze mladé, zdravé kousky. Hnojením přípravky obsahujícími vysoké procento fosforu podpoříte bohaté kvetení. Mrazuvzdorná do min. -34°C, pravděpodobně ještě více.
Zahradnictví SAFRO Milan Havlis
155 00 Praha Stodůlky, Za Mototechnou 2673/-11
www.havlis.cz
https://www.profizahrada.cz/a/cz/11426-delphinium-magic-vita-double-white-ostrožka-stračka/