Rostliny: Deutzia gracilis 'Nikko' - trojpuk něžný

31.01. 2019 14:04:15 (Milan Havlis)
Téma: Rostliny / keře listnaté opadavé

Odrůda trojpuku Nikko byla díky své velké podobnosti zařazena pod trojpuk něžný, přestože původní nomenklatura jej řadí mezi trojpuky drsné z japonské oblasti Nakai, odtud prvotní latinské pojmenování deutzia crenata var. nakaiana. Od základního druhu trojpuku něžného se liší snad jen habitem, který není tam strnule vzpřímený, spíše lehce polehlý a o poznání kompaktnější.

Deutzia gracilis 'Nikko' - trojpuk něžný

Deutzia gracilis 'Nikko' - trojpuk něžný

Od přibližně poloviny května tvoří jako drobné perličky vyhlížející sněhově bílá poupátka v horizontálních až lehce vzpřímených hroznech, která se otevírají do něžných, hvězdičkově tvarovaných květů s korunkou jemně žlutých tyčinek uprostřed. I když to člověka přímo vyzývá jít si přičichnout, zřejmě pro jejich podobnost jasmínovým květům, trojpuky nevoní ani maličko. Ale jsou krásné. Listy jsou opadavé, protáhle elipčité, 6-8 cm dlouhé, svěže zelené a na podzim se barví do směsi oranžové a červené.

Trojpuk něžný roste pomalu a není potřeba stříhat. Přesto jej můžete tvarovat řezem nejraději hned po odkvětu, protože kvete na loňských větvích. Není náročný na půdní typ ani hnojení. Nejlépe mu vyhovuje slunečné stanoviště a vlhčí půda, ale poroste i v polostínu. Plně mrazuvzdorný do min. -34°C.

Vzrůst: střední keř
Běžná výška: 0.3-0.6m
Běžná šířka: 0.5-1m
Kategorie list: listnatý opadavý
Barva listů: zelená
Kategorie květ: nápadné květy
Barva květů: bílá
Doba kvetení: květen - červen
Nároky na slunce: slunce a polostín
Zařazena do kategorií: opadavé listnáče
Zahradnictví SAFRO Milan Havlis
155 00 Praha Stodůlky, Za Mototechnou 2673/-11
www.havlis.cz
https://www.profizahrada.cz/a/cz/11427-deutzia-gracilis-nikko-trojpuk-něžný/