Rostliny: Mespilus germanica - mišpule německá

27.02. 2019 11:39:50 (Ing. Ivan Dvořák)
Téma: Rostliny / ovocné dřeviny

Ovoce pro okrasu - mišpule
Zájem o netradiční druhy ovoce, pěstované v dobách minulých roste. Jedním z druhů „vytažených z archívu“ je i mišpule (Mespilus germanica).

Mespilus germanica - mišpule německá: květ

Patří do čeledi růžovitých, je příbuzná jak jabloně, tak jeřábu, jahody, růže nebo mochny. Rostlina přitahuje již velkými bílými květy a podlouhlými, kožovitými, zajímavě zelenými listy. Prakticky nikdy o krásu květů nepřijdete. Kvete zpravidla až po pozdních jarních mrazících. Květy se přemění v nejprve zelený a později hnědavý plod. Je to malvicehnědými semeny, většími než má jabloň. Má zajímavý tvar, neobvyklou barvu a velikost meruňky.

Jsou jedlé, musí však vyzrát, až zhniličatět. Nezralé plody mají dužninu bílou až nazelenalou, zralé jsou měkké, dužnina je žlutavá až nahnědlá. Obyčejně se plody nechají alespoň jednou přemrznout, pak jsou ještě lepší, nasládlé se zvláštní příchutí. Dříve se plody jedly čerstvé nebo se zpracovávaly na marmeládu, želé, pasty s cukrem.

Vydrží na keři či stromku celou zimu, mnohdy neopadají ani do doby dalšího kvetení.

Pěstuje se obyčejně odrůda Holandská, méně často semenáče s odlišným tvarem listů, květů, plodů. Množí se štěpováním na semenáč mišpule, hlohu. Také je možné jako podnož použít hrušeň a kdouloň.

Mespilus germanica - mišpule německá: zrající mišlupe

Mespilus germanica - mišpule německá: mladé plody

Text a foto Jiří Kamiš, ing. Ivan Dvořák
https://www.profizahrada.cz/a/cz/11449-mespilus-germanica-mišpule-německá/