Rostliny: Magnolia 'Sunrise' - šácholan, magnólie

02.04. 2019 11:22:14 (Milan Havlis)
Téma: Rostliny / keře listnaté opadavé

Magnólie Sunrise je další zajímavou a krásnou novinkou na trhu magnólií z roku 2009. Nepodařilo se nám získat informace o původu ani šlechtiteli, pouze fakt, že odrůda k nám dorazila z Číny, což leccos vysvětluje. Ale nevadí, hlavně že je novinková rostlina krásná.

Magnolia 'Sunrise' - šácholan, magnólie

Magnolia 'Sunrise' - šácholan, magnólie

Tato magnólie je opravdu velice výjimečná. Její květy jsou krémové až bílé, mají tvar renesančního poháru a při spodku kalichu nese každý okvětní plátek výrazný růžově purpurový trojúhelník, z jehož špičky se může táhnout tenká linka až vzhůru. Listy jsou opadavé, obvejčitě, jasně zelené. Sunrise roste pomalu do kompaktního zaobleného keře. Výška zatím nebyla stanovena, většinou se udává kolem 2, ale čas ještě ukáže.

Magnólie se nestříhají. Pouze pokud potřebujete vytvarovat keř, omezit vzrůst nebo udělat výchovný řez mladé rostlině rychle napěstované do nevzhledného tvaru, učiňte tak co nejdříve po dokvětu, aby stihla nasadit poupata na příští rok. Mějte na paměti, že každá magnólie může na řez reagovat rozdílně.

Opadavé magnólie potřebují vlhkou, mírně až velmi kyselou zem a umístění na plném slunci nebo v lehkém polostínu. Mají mělké kořeny, které sbírají živiny hlavně při horní vrstvě země, proto je důležité při výsadbě věnovat největší pozornost přisypání kvalitní rašeliny, eventuálně s příměsí dlouhodobě rozpustného hnojiva, nad kořeny seshora. Ale pozor na zasazení příliš hluboko, s největší pravděpodobností jí tak vykopete hrobeček. Zasaďte ji tam, kde v okolí cca 2m od středu keře nebudete nic kopat ani rýt – tato kráska není zrovna družná a je chamtivá - nemá ráda, když ji otravujete u kořenů, kterými se rozroste doširoka kolem sebe. Ocení stanoviště chráněné před ostrým větrem a zamulčování kořenů, aby neztrácela vlhkost v žádném ročním období. Očekávaná mrazuvzdornost je -25 až -27°C.

Vzrůst: střední keř
Běžná výška: 1.5-2m
Běžná šířka: 1-2m
Kategorie list: listnatý opadavý
Barva listů: zelená
Kategorie květ: nápadné květy
Barva květů: různobarevné - bílá a purpurová
Doba kvetení: duben - květen
Nároky na slunce: slunce a polostín
Zařazena do kategorií: opadavé listnáče, magnólie
Zahradnictví SAFRO Milan Havlis
155 00 Praha Stodůlky, Za Mototechnou 2673/-11
www.havlis.cz
https://www.profizahrada.cz/a/cz/11473-magnolia-sunrise-šácholan-magnólie/