Rostliny: Pieris yakushimanum 'Nanum' - pieris jakutský

02.04. 2019 11:27:22 (Milan Havlis)
Téma: Rostliny / keře listnaté stálezelené

Jakutské pierisy jsou ideální stálezelené rostliny do malých prostor nebo na skalky. Odrůda Nanum nese drobné, podlouhlé, tuhé listy, které jsou středně zelené a spíše matné. Květy se objevují na krátkých, částečně převislých hroznech a mají bílou barvu. Poupata jsou přes zimu oranžová až načervenalá a vykvétají později: duben/květen.

Pieris yakushimanum 'Nanum' - pieris jakutský

Pieris yakushimanum 'Nanum' - pieris jakutský

Roste velmi pomalu a extrémně hustě, spíše do stran. Na rozdíl od jiných netrpí na zapadání sněhem, neboť má velmi pevnou konstrukci silných větviček, které se neprohnou a nezlámou. Je to zdravá odrůda, netrpící na choroby a škůdce. Stříhání je zbytečné, ale může být vhodnou rostlinou pro bonsaisty. Ideální do nádob.

Pierisy jsou vřesovištní rostliny a tak se s nimi musí při výsadbě zacházet. Zem musí být velmi dobře připravená, propustná a lehká, doporučujeme smíchat rašelinu se zetlelým listím nebo hrabankou, popř. jemnou kůrovou drtí a pilinami. V těžké zemi se mu dařit nebude, listy budou žloutnout a opadávat a bude trpět na škůdce. Výsadbovou jámu nedělejte hlubokou ale širokou. Mrazuvzdorný do -29°C.

Běžná výška a šířka: 0.2-0.4m x 0.2-0.6m
Kategorie-list: listnatý stálezelený
Vzrůst: nízký nebo půdopokryvný
Barva listů: zelená
Termín kvetení: duben - květen
Nároky na oslunění: slunce a polostín a stín
Kategorie-květ: méně nápadné, zajímavé květy
Zahradnictví SAFRO Milan Havlis
155 00 Praha Stodůlky, Za Mototechnou 2673/-11
www.havlis.cz
https://www.profizahrada.cz/a/cz/11474-pieris-yakushimanum-nanum-pieris-jakutský/