Stromkové rybízy a angrešty - co by se nemělo stát?

08.04. 2019 13:59:02 (Ing. Ivan Dvořák)
Téma: Rostliny / ovocné dřeviny

Stromkové rybízy a angrešty roubované ve výši korunky na meruzalku zlatou jsou snad v každé zahrádce. Protože jejich cena není v dnešní době zcela zanedbatelná, zaslouží si i z tohoto důvodu základní péči.

Stromkové rybízy a angrešty - co by se nemělo stát: špatně podepřený angrešt

Před zasazením stromku se do díry zarazí opora. Nejlepší je kolík dřevěný. V případě, že oporou je kovová trubka, měl by být kmínek v místě, kde se jí může dotýkat chráněn, například kouskem staré duše z pneumatiky nebo kůží. Za velkých mrazů by mohlo dojít k popálení pletiv. Tyč či trubka by měla být delší než stromek po vysazení.

Vysazený stromek se volně uváže na jednom místě, v korunce. Volně proto, aby si rostlina mohla do půdy po zalití a postupném uléhání půdy ještě „sednout“. Špatně uvázaný angrešt se může pod tíhou úrody v následujících letech zlomit. Je-li uvázán k opoře i někde v polovině kmínku, může se při povolení úvazku v korunce v tomto místě zlomit. Když je uvázaný jen v korunce, pak se při uvolnění úvazku ohne, třeba až k zemi, ale jen málokdy se zlomí.

Základní péčí je ošetření proti mšicím (rybíz), proti hnědému padlí (angrešt, některé černé rybízy), prosvětlování korunky a obnovování plodného dřeva v ní, likvidace všech výhonů, které vyrůstají z podnože pod roubem, odstraňování výhonů vyrůstajících z kořenů.

Plodící stromek si též zaslouží přihnojení před zimou (kompost, minerální hnojiva, tekutá organická hnojiva, hnůj,…, moučky), lehké okopání. Přes zimu se živiny dostanou do zóny kořenů, stromek je využije pro tvorbu výnosu v tomto roce, k vytvoření základů výnosu roku příštího.
Text a foto ing. Ivan Dvořák
https://www.profizahrada.cz/a/cz/11475-stromkové-rybízy-a-angrešty-co-by-se-nemělo-stát/