Tajně kvetoucí stromy líska a jehličnany

08.04. 2019 14:14:06 (Ing. Ivan Dvořák)
Téma: Rostliny / keře a stromy

Jaro přináší mnohé radosti. Spolu s teplem a prodlužujícím se dnem vykvétají zejména jarní cibuloviny, talovíny, lýkovce, čemeřice a také stromy.

Tajně kvetoucí stromy líska a jehličnany: Picea orientalis smrk východní prašníky

Pro obdivování prvně jmenovaných nebývá čas zastavit se například u lísky nebo u smrků, modřínů. Přitom i jejich květy jsou plné jemné, něžné krásy, stojí za prozkoumání.

Líska i jehličnany jsou rostliny, které mají dva druhy květů. Jedny jsou samičí, mají blizny, které čekají na pyl, tvořící se v květech samčích. Dá se říct, že jehnědy lísky připomínají prašníkové květy smrků, borovic. Mají i stejnou funkci. V době, kdy se otevírají kvítky samičí musí i při sebemenším vánku zaplnit vzduch množstvím pylových zrn, aby si mohly najít svou blizničku a na ní se zahhnízdit. To zpravidla všichni zaregistrujeme, když kvete líska, v jejím okolí je sníh zbarvený dožluta a ke keřům létají pro pyl včely. Když kvetou koncem jara jehličnaté stromy, vidíme to množství pylu, které je ve zduchu zpravidla po dešti v kalužích, nebo ráno na rosou svlažených oknech aut.

Samičí kvítky lísky jsou krásně červené, jsou to takové křehké kartáčky, které pročesávají vzduch, aby v něm zachytily vytoužená pylová zrnka. Kvetou již v lednu, únoru, musí si dát pozor aby nezmrzly.

Kvítky jehličnanů jsou schované v mlaďounkých, měkkých šištičkách. To, že se na smrku nebo modřínu něco dělo, že i tady probíhá zázrak opylení a tvorby zárodků nových generací stromů zaznamenáme obyčejně až když šišky vyrostou a zdřevnatí.

Jaro bývá poslední roky krátké a strašně uspěchané. Stojí však za to hledat i jinou krásu než jen tu, která se nabízí v nejbližším okolí.

Tajně kvetoucí stromy líska a jehličnany: Líska obecná

Tajně kvetoucí stromy líska a jehličnany: Larix decidua modřín opadavý šišky a pavučiny

Text a foto ing. Ivan Dvořák
https://www.profizahrada.cz/a/cz/11477-tajně-kvetoucí-stromy-líska-a-jehličnany/