Rostliny: Iris pumilla - kosatec nízký

23.04. 2019 09:52:26 (Ing. Ivan Dvořák)
Téma: Rostliny / cibuloviny, hlíznaté rostliny

Kosatec nízký patří mezi druhy, které mají ploché oddenky, ze kterých vyrůstají vytrvalé listy. Při sázení je nutné dbát na to, aby oddenky nebyly vysazeny hlouběji.

V přírodě je tento druh chráněný. Velmi často se pěstuje v suchých skalkách, na záhonech. Kvete v pestrých barvách od žluté přes různé odstíny modré až k fialové. V době kvetení (březen, duben) jsou velmi atraktivní ozdobou zahradních výsadeb. Výsledkem křížení jsou i další barvy, například i růžová, lososová. Patří mezi nízké kosatce (asi 10-15 cm) s velkým květem.

Iris pumilla - kosatec nízký

Snadno se množí dělením, přesazuje se v polovině léta, v červenci, srpnu. Po vysazení se nezalévá, aby se zahojily poraněné kořeny i rány na oddencích. Přesazovat se mohou i na jaře, před kvetením, ale v tom případě je třeba rašící poupata vyštípnout, aby se rostlina zbytečně nevysilovala. Také je vhodné vylamovat odkvetlé stvoly, aby rostliny nenasazovaly na semena.

Odolná rostlina do suché skalky, na zídku, do běžných i vápenatých půd. Pokud se nepřesazují po 3-5 letech, musí se v místě delšího pěstování na podzim dohnojit, aby rostly a kvetly. Tento druh roste nejlépe osamoceně, nemá rád ve své blízkosti jiné, konkurenční rostliny. S konkurencí jiných druhů se vyrovnává špatně. Téma: Kosatce suchomilné
Text a foto ing. Ivan Dvořák
https://www.profizahrada.cz/a/cz/11480-iris-pumilla-kosatec-nízký/