Rostliny: Iris reticulata - kosatec síťkovaný

25.04. 2019 11:39:05 (Ing. Ivan Dvořák)
Téma: Rostliny / cibuloviny, hlíznaté rostliny

Patří mezi suchomilné kosatce, které mají podlouhlé cibule. Ty se mohou na jaře po odkvětu a zatažení vyrýpnout a na podzim znovu vysadit. Do této skupiny patří krom jmenovaného druhu i další pěstovaný, žlutý, Iris Danfordiae.

Iris reticulata - kosatec síťkovaný

Raší na jaře, první se ukazuje květ a teprve poté tenké listy. Kvetou časně v březnu, dubnu, podle odrůdy. Rostliny jsou nízké, obyčejně 10-15 cm. Pokud zůstávají v zemi, množí se a vytvářejí postupně hnízda, bohatě kvetoucí.

Mají rády na jaře, v době rašení dostatek vláhy a poté sucho. Proto se na vlhčích stanovištích a ve vlhčích letech doporučuje vyrýpnout je a nechat až do podzimu v suchu, v teple.

suchých letech dostatečně vyzrávají i v půdě. Vysazují se do společenství rostlin, které v létě odebírají dostupnou vláhu (kobercové skalničky, trávník, pokryvné letničky), na jaře však raší poněkud později, nebo v okolí rostlin prostě nejsou (letničky). Na konci jara rostlina uschne, zatáhne do cibule, nevadí jí, že nad ní rostou jiné druhy.

Množí se cibulkami, které se tvoří na bázi mateřské cibule. Pokud zůstávají v jednom místě, je dobré je na podzim přihnojovat.

Téma: Kosatce suchomilné

Iris reticulata - kosateček síťkovaný

Text a foto ing. Ivan Dvořák
https://www.profizahrada.cz/a/cz/11481-iris-reticulata-kosatec-síťkovaný/