Rostliny: Cornus canadensis - svída kanadská

04.05. 2019 08:08:47 (Milan Havlis)
Téma: Rostliny / keře listnaté opadavé

Svída kanadská svůj původ nezapře už díky jménu. Pochází z chladnějších částí Severní Ameriky, Grónska i severní Asie. Je to odolná, hlízovitá trvalka, jež se rozrůstá jako půdní pokryv a tvoří souvislé koberce atraktivního olistění i květů.

Cornus canadensis - svída kanadská

Pravé květy jsou, stejně jako u většiny dalších svíd a dřínů, málo nápadné, droboučké a složené v kulaté hlavičce, kterou obklopují čistě bílé listeny a ty jsou důvodem, pro který vás tato nenáročná rostlina zaujme. Mohou mít až 4 cm šířku a objevují se od konce jara. Po nich následují shluky bobulí, jež se na podzim vybarví do jásavě červené barvy. Jsou jedlé, ale nepříliš výrazné chuti.

Listy jsou podobné japonským svídám. Tvar je široce oválný až obvejčitý, s několika výraznými žilkami napříč. Jsou svěže zelené na jaře, středně až tmavě zelené v létě a temně vínové a karmínově červené na podzim. Pokud je mírná zima, mohou zůstat na rostlině až do jara, kdy je dobré všechny ostříhat a dovolit tak rostlině znovu narašit.

Svída kanadská dává přednost mírně kyselé až kyselé zemi s vysokým obsahem živin. Pěstuje se v polostínu i v úplném stínu – pro kvetení slunce nepotřebuje. Zem nesmí být podmáčená, ale rovnoměrné vlhko potřebuje, zejména v prvním roce ji pravidelně zalévejte, než dobře zakoření. Extrémně mrazuvzdorná až do cca -45°C.

Vzrůst: nízký nebo půdopokryvný
Běžná výška: 0.2m
Kategorie list: listnatý opadavý
Barva listů: zelená
Kategorie květ: nápadné květy
Barva květů: bílá
Doba kvetení: květen - červen
Nároky na slunce: polostín a stín
Zařazena do kategorií: trvalky, listnaté keře
Zahradnictví SAFRO Milan Havlis
155 00 Praha Stodůlky, Za Mototechnou 2673/-11
www.havlis.cz

Foto Marie Fárová
https://www.profizahrada.cz/a/cz/11485-cornus-canadensis-svída-kanadská/