Rostliny: Iiris bucharica - kosatec bucharský

11.05. 2019 15:25:13 (Ing. Ivan Dvořák)
Téma: Rostliny / cibuloviny, hlíznaté rostliny

Iiris bucharica - kosatec bucharský

Synonyma: Juno bucharica
Tento kosatec patří do skupiny orchideokvětých. Dosahuje výšky okolo 45 cm. Květy se objevují v dubnu, jsou asi 5 cm velké, žlutobílé. Pěstuje se botanický druh, nejsou známé jinak vybarvené variety

Nemají cibule ani tuhý oddenek, jen křehkou cibuli s dužnatými kořeny. Ty ani v době klidu neodumírají, nesmí se z cibule olámat. Z nich totiž vyrůstá kořenové vlášení, které rostlinu zásobuje vodou a živinami.

Před jejich výsadbou je nutné vykopat hlubší díru (20-25 cm), do které přijde asi 5 cm drenáže, na kterou se teprve vysadí cibule. Rostlina totiž v zimě musí být v suchu, jinak zahnívá, mizí. I na povrch je dobré nastlat vrstvu hmoty, která zem chrání před zamokřením.

Na jednom místě vydrží asi 5 let. Poté se musí přesadit. Při přesazování je možné rostliny rozdělit. Častěji se množí ze semen. Některé semenáčky vyspívají velmi časně, kvetou již druhý rok, jiné až 4-5 rok od výsevu.

Ve skalce by měl mít takové místo, které je chráněno před vodními srážkami, kde v jeho okolí rostou na vláhu náročné rostliny. Téma: Kosatce suchomilné
Text a foto ing. Ivan Dvořák
https://www.profizahrada.cz/a/cz/11486-iiris-bucharica-kosatec-bucharský/