Rostliny: Iris ensata - japonský kosatec

11.05. 2019 15:32:15 (Ing. Ivan Dvořák)
Téma: Rostliny / cibuloviny, hlíznaté rostliny

Synonyma: Iris kaempferi
Kosatec může zdobit jak suchou skalku či záhon se suchomilným společenstvem rostlin, tak i vlhká a mokrá stanoviště. Vlhko a živná půda vyhovuje například kosatci sibiřskému, vodní hladina je domovem kosatce žlutého a jmenovaného kosatce japonského.

Iris ensata - japonský kosatec

Ten je ve společenstvu svých příbuzných poněkud výjimečný. Zatímco všechny ostatní druhy mají květy vystavěné jakoby do pater, do výšky do šířky, Iris ensata má jen jakoby jen jednu rovinu, ze které nahoru vyčnívají pestíky s bliznami.

I když na jednom stvolu vykvétá postupně vždy jen jeden květ, vypadá rostlina velmi atraktivně. Květ bývá v zářivých barvách, dosahuje podle odrůdy šířky přes 10 cm. Zatímco listy jsou cca 60 cm dlouhé, květní „stonek“ narůstá až do 120 cm.

Osobně jsem měl rád odrůdu /Hirošima/. Snad díky tomu, že to jméno v dějepise znamenalo hrůzu a zkázu, zatímco v zahradě křehkou, vznešenou krásu.

Tyto kosatce mají tenké oddenky, jejichž dělením se množí. Jak již bylo uvedeno, rostou ve vodě. Hodí se na okraj nádrže, do hloubky 0 („bažina“ na okraji)- 10 cm. Snáší kolísání vodní hladiny. Může být ozdobou vodní plochy, kořenové čističky.

Téma: Kosatce vlhkomilné
Text a foto ing. Ivan Dvořák
https://www.profizahrada.cz/a/cz/11487-iris-ensata-japonský-kosatec/