Rostliny: Digitalis 'Illumination Pink' - náprstník křížený

24.06. 2019 08:37:58 (Milan Havlis)
Téma: Rostliny / trvalky

Náprstník červený je bez přehánění velmi krásná rostlina, ale ne každý má tu trpělivost nechat je pokaždé vysemenit, aby v dalším roce vzešly znovu. Vyšlechtit náprstník, který bude spolehlivě trvalkový, si vzal za úkol Angličan Charles Valin a v roce 2006 zkřížil náprstník červený s příbuzným druhem isoplexix canariensis se žlutými květy. Po letech selekcí a trápení s množením se mu to nakonec podařilo a v roce 2012 představil unikátní druh náprstníku pojmenovaný Illumination® a získal s ním hlavní cenu „Rostlina roku 2012“ na renomované zahradnické výstavě Chelsea Garden Show.

Digitalis 'Illumination Pink' - náprstník křížený

Digitalis 'Illumination Pink' - náprstník křížený

Illumination® Pink je hybridní náprstník s velkými květy, jež jsou doširoka otevřené podobně jako květy hybridních trubačů. Kvetou od června a mají uvnitř světle žlutou barvu, jež přechází ke konci kvetení až do medově oranžové, přičemž okraje a rub květu jsou svítivě růžové. Květy jsou sterilní = netvoří semena, takže rostlina se nevysiluje a stále dokvétá novými poupaty směrem vzhůru. V dobrých půdních podmínkách vytváří již během kvetení hlavního stvolu mnoho postranních, které dle zkušenosti šlechtitele pokračují v kvetení až do podzimu. Listy jsou široce kopinaté, plstnaté, středně zelené a při okrajích pilovité.

Náprstník je velmi léčivá rostlina, ale i jedovatá. Naštěstí netvoří žádné lákavé bobule, jež by přitahovaly děti, přesto se nedoporučuje do skupinových výsadeb u dětských hřišť, školek a podobných zařízení.

Náprstník poroste v téměř jakékoli půdě, pokud nevykazuje žádný z extrémů – příliš mokrá, příliš suchá. Přirozeně se vyskytuje v živných půdách na okrajích lesů či v jeho světlinách, což pro zahradní pěstování znamená, že bude dobré jej vysadit buď na slunce s dostatkem závlahy nebo do mírného polostínu. Doporučujeme hnojit na podporu kvetení. Mrazuvzdornost zatím nebyla v našich podmínkách vyzkoušena, ale očekává se minimálně do -24°C.

Vzrůst: středně vysoká trvalka
Běžná výška: 0.6-1m
Běžná šířka: 0.3-0.4m
Kategorie list: listnatý opadavý
Barva listů: zelená
Kategorie květ: nápadné květy
Barva květů: kombinovaná / žlutá a sytě růžová
Doba kvetení: červen - srpen
Nároky na slunce: slunce a polostín
Zařazena do kategorií: trvalky, květy v létě
Zahradnictví SAFRO Milan Havlis
155 00 Praha Stodůlky, Za Mototechnou 2673/-11
www.havlis.cz
https://www.profizahrada.cz/a/cz/11493-digitalis-illumination-pink-náprstník-křížený/