Rostliny: Rosa 'Summer Memories' - růže zahradní, sadová

24.07. 2019 09:06:54 (Ing. Dr. Petr Franc)
Téma: Rostliny / růže

Rosa 'Summer Memories' - růže zahradní, sadová

Sadová nostalgická růže šlechtitele W. Kordes s krémově bílým, hustě plným květem. Může být velký až 10 cm. Kvete po celé léto.

Původ: Licenční odrůda šlechtitele W. Kordes, 2004.

Vzhled: Sadová nostalgická růže dorůstající výšky 100 - 120 cm, habitus vzpřímený až mírně převislý. Květy jsou nápadně velké, až 10 cm, hustě plné, krémově bílé. Poupata jsou oproti květům menší, narůžovělá. V létě bohatě remontuje. Květy jsou slabě až středně vonné. Olistění tmavě zelené, lesklé, vysoce odolné k houbovým chorobám.

Nároky: Běžná zahradní půda, středně těžká, nejlépe hlitopísčitá až hlinitá živná. Těžké, jílovité půdy vylehčíme přidáním kvalitního kompostu a písku. Milují plné slunce, nikoli však úpal, kde květy příliš rychle odkvétají a v extrémním případě jsou popáleny od slunce. Ve stínu nekvetou. Na podzim růže chráníme přihrnutím země kolem keřů do výšky 20-30 cm, obvykle koncem října až začátkem listopadu. Výhony na opoře stíníme proti zimnímu slunci chvojem nebo stínovací sítí. Na jaře, na přelomu března a dubna provedeme udržovací řez: Nejdříve odstraníme všechny slabé a poškozené výhony, pak zmladíme u země nejstarší 3-4-leté výhony, takže odstraníme asi polovinu objemu rostliny. Nové bujné loňské výhony jen slabě zakrátíme a vyvážeme do požadovaného prostoru, aby následně co nejvíce porostly co největší plochu konstrukce. Na závěr prosvětlíme zbývají části keře, kde zůstaly výhony příliš propletené a v létě by se navzájem příliš stínily.

Použití: Keřové růže pěstujeme nejčastěji jako záhonové nebo pro řez květů. Pokud dáváte přednost řezání květů a chcete mít větší počet barev je vhodné vyčlenit samostatný růžový záhon mimo hlavní okrasnou část zahrady. Příliš mnoho barev a tvarů květů působí rozbitým dojmem a těžko do zahrady zapadá. Pokud má být výsadba působivá v celkové kompozici zahrady, volíme různě tvarované záhony, kde vysazujeme pouze několik barev a to ve skupinách, vždy několik rostlin stejné odrůdy společně (4-5 ks). Výrazně tím zvýšíme celkový dojem výsadby a jednotlivé barvy náležitě vyniknou. Vždy je dobré dbát, aby byly barvy sladěné s okolím - barvou domu, plotu, okolních rostlin atd. Velkověté růže vysazujeme ve čtyř nebo trojsponu na vzdálenost 45 - 50 cm.

Rosa 'Summer Memories' - růže zahradní, sadová

Ing.Dr. Petr Franc
Zahradnictví P. Franc, Kamenné Žehrovice
www.zahrady-rostliny.cz
https://www.profizahrada.cz/a/cz/11496-rosa-summer-memories-růže-zahradní-sadová/