Rostliny: Rudbeckia 'Et Rdb' ('Summerina') - rudbékie

16.10. 2019 10:26:48 (Milan Havlis)
Téma: Rostliny / trvalky

V roce 2011 Holanďan Bart Noorduis zkřížil letničkovou rudbékii rudbeckia hirta a trvalkovou třapatku echinacea purpurea. Výsledkem je neuvěřitelně odolná a překrásná rudbékie s velkými květy, která strčí do kapsy všechny předchozí. Protože se jedná o mezidruhové křížení, již jsme se setkali s novátorským pojmenováním x Echibeckia, což by mělo smysl stejně jako při křížení chilopsisu a katalpy byla nová rostlina pojmenovaná x Chitalpa. Patent vyšel v roce 2014 ve třech vydáních pro každou barvu zvlášť (PP25221, PP25243, PP25206).

Rudbeckia 'Et Rdb' ('Summerina') - rudbékie

Rudbeckia 'Et Rdb' ('Summerina') - rudbékie

Summerina je hybrid rudbékie s až 10 cm širokými květy v odstínech zlatožluté, jantarově oranžové a hnědočervené. Čokoládově hnědý střed je lemován žlutými tečkami prašníků. Okvětní plátky jsou široké podobně jako na letničkovém druhu hirta a vždy je uprostřed zdobí oko sytější barvy. Květy vykvétají od července na cca 45-60 cm vysokých stoncích a vydrží až několik týdnů pěkné. Kvetení trvá až do října. Listy jsou hrubě plstnaté, sivě zelené, opadavé. Roste středně rychle, velmi kompaktně a hustě.

Rudbekie poroste téměř v jakékoli zemi na plném slunci. Dobře snáší jílovité a těžké půdy. Hodí se do skupinových trvalkových výsadeb, nebo jako vítané oživení skupinek nižších keřů, krásně vypadá i vysázená nahusto v kontejnerech, kdy plně vynikne barva květů. Mrazuvzdorná do min. -29°C a možná zvládne i o pár stupňů níže.

Vzrůst: středně vysoká trvalka
Běžná výška: 0.5-0.6m
Běžná šířka: 0.3-0.5m
Kategorie list: listnatý opadavý
Barva listů: zelená
Kategorie květ: nápadné květy
Barva květů: kombinovaná / zlatá a oranžová a vínová
Doba kvetení: červenec - říjen
Nároky na slunce: slunce
Zařazena do kategorií: trvalky a cibuloviny, květy v létě
Zahradnictví SAFRO Milan Havlis
155 00 Praha Stodůlky, Za Mototechnou 2673/-11
www.havlis.cz
https://www.profizahrada.cz/a/cz/11502-rudbeckia-et-rdb-summerina-rudbékie/