Rostliny: Přenosné rostliny v květnu

16.05. 2018 10:05:08 (Naše krásná zahrada)
Téma: Rostliny / přenosné rostliny

Pozdrav ze slunného jihu
Přenosné rostliny pocházející z mediteránních oblastí se nyní opět probouzejí k životu a vnášejí do zahrad i na terasy příjemnou prázdninovou atmosféru.

Přenosné rostliny (PIXABAY)

Z dovolené ve Středomoří jistě dobře znáte následující obrázky: věkovité olivovníky obsypané plody, bílé stěny domů pod záplavou sytě růžových „květů“ bugenvilejí, vysoké keře rozmarýny šířící v horkých dnech kořenitou vůni… Už jste někdy viděli vzrostlý štětkovec (Callistemon)? V mnoha hotelích jsou k vidění skvostné vzrostlé exempláře poseté nápadnými červenými květenstvími. Ve Středomoří se teplomilné rostliny mohou díky mírným zimám rozvinout. V našich zeměpisných šířkách však vyžadují k přezimování místnost, kde nemrzne, aby chladné období ve zdraví přečkaly. V květnu se přenosné rostliny ze subtropů konečně zase mohou vrátit na své místo v zahradě.

Oproti svým příbuzným, kteří rostou v přírodních podmínkách ve své domovině, jsou při pěstování v nádobách zřetelně kompaktnější. Během slunečných měsíců však kvetou stejně bohatě a šíří kolem sebe líbeznou vůni. Plody kumkvatu, citroníku a olivovníku dozrávají i u nás.

Bugenvilea, štětkovec a většina dalších přenosných rostlin kvete nejlépe na teplých místech na plném slunci. Výjimky jen potvrzují pravidlo: třeba vavřín prospívá na slunci i ve stínu. Teplomilné keře, u nás pěstované jako přenosné rostliny, ve své domovině často rostou v chudých půdách a snášejí sucho. V nádobách však vyžadují pravidelnou zálivku a přihnojování.

Vavřín vznešený (Laurus nobilis) Keř je nenáročný na péči a jeho aromatické listy – známé jako bobkový list – jsou vhodné pro použití v kuchyni. Dají se sklízet čerstvé přímo z keře.

Přenosné rostliny (PIXABAY)

Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

Foto: Pixabay
https://www.profizahrada.cz/a/cz/10829-přenosné-rostliny-v-květnu/