PROFI ZAHRADA

Do 07.05. 2017 soutěž o 3 knihy Zahradní rostliny od Euromedia Group k.s
Do 11.06. 2017 soutěž o 3 knihy Zahradničení den po dni od Euromedia Group k.s
Do 09.07. 2017 soutěž o 3 knihy Bylinky od Euromedia Group k.s

Rostliny: Malva moschata - sléz pižmový

Malva moschata - sléz pižmový (BUXCZ)
Vzhled: Tato z jižní Evropy pocházející vzpřímená, keříčkovitě větvená, chlupatá trvalka je na bázi zdřevnatělá, vysoká 120 cm a široká 60 cm. Má srdčité, až 30 cm dlouhé, laločnaté, světle zelené přízemní listy a hluboce dlanitosečné, jen 15 cm dlouhé stonkové listy s peřenoklanými úkrojky. V červnu rozkvétají růžové až bílé, 4–6 cm široké květy po několika v úžlabí listů, kvetou až do začátku září. Tato planě rostoucí trvalka, která je dnes rozšířená i severně od Alp, je považována za jeden z nejozdobnějších slézů. Slabě je cítit po pižmu, po němž má i druhové jméno. Malva moschata f. alba kvete bíle.

Rostliny: Macleaya cordata - okecek, makleja

Macleaya cordata - okecek, makleja (BUXCZ)
Vzhled: Vzpřímená, až 200 cm vysoká, mohutná a vzrůstná trvalka, která tvoří malé, ale husté a trsnaté skupiny. Srdčité, laločnaté a zubaté listy jsou na líci modrozelené, na rubu bíle pýřité a na podzim se přebarvují do teplého žlutého odstínu. Od července až do srpna rozkvétají velké, poměrně úzké, péřovitě načechrané a pro makovité rostliny netypické laty s krémovými až světle hnědými, nepatrnými kvítky. Celá rostlina je modravě ojíněná. Kultivar ‘Korallenfeder’ má měděně červené laty a skořicově červené listy.

Rostliny: Lysimachia vulgaris - vrbina obecná

Lysimachia vulgaris - vrbina obecná
Vzhled: Vrbina obecná je vzpřímená, planě rostoucí trvalka, jež se někdy agresivně šíří výběžky, které se plazí po povrchu půdy. Chlupaté, až 120 cm vysoké stonky nesou kopinaté, řapíkaté nebo přisedlé, na rubu hustě chlupaté listy, uspořádané v přeslenech po čtyřech. Od června do srpna se otevírají vrcholové, řídké a široce kuželovité laty 1 cm širokých, zářivě žlutých květů. České jméno rostlina dostala proto, že její listy připomínají listy některých druhů vrb.

Picea orientalis - smrk východní (2)

Picea orientalis 'Skylands' - smrk východní (BUXCZ)
Smrku východnímu se daří nejlépe na plném slunci, ale snáší i lehké zastínění. Je relativně tolerantní k suchu a větru, ale zahradníci bývají opatrní a raději jej chrání před nadměrným zimním suchem a silnými větry. Nezpůsobuje alergenní problémy. Někdo by mohl namítnout, že tento smrk je daleko lepší než všudypřítomný smrk ztepilý a že by se měl častěji vysazovat. Pro menší zahrady je k dispozici mnoho kultivarů.

Rostliny: Picea orientalis - smrk východní (1)

Picea orientalis - smrk východní: samčí šištice  (BUXCZ)
Smrk východní pochází z jihovýchodní Evropy a jihozápadní Asie. Je to krásně tvarovaný kuželovitý strom dosahující 18 m výšky při 6 m šířky, hustě větvený s elegantním, velmi tmavě zeleným jehličím, které se zachovává až k zemi. Nemá tendenci být tak široký jako Picea abies (smrk ztepilý) a neroste také tak rychle, jen 20–30 cm za rok.

Rostliny: Larix laricina - modřín americký

Larix laricina 'Craftsbury Flats' - modřín americký (BUXCZ)
Tento druh je nejrozšířenější a ze tří druhů modřínu s výskytem v Severní Americe roste nejdál na sever než jakýkoli jiný strom na kontinentu. Pochází z východní Kanady (je to hlavní druh i na Labradoru) po řeku Yukon a jižně do severní části středu Spojených států a východně do Ohia, Pensylvánie, New Jersey a New Yorku. Roste až do úrovně horní hranice lesa, ale v jižněji položených oblastech se obvykle vyskytuje na stanovištích, kde kořeny mají možnost být neustále v mokru. Je to jedna z konifer s nejširším areálem na americkém kontinentu.

Rostliny: Paeonia tenuifolia - pivoňka úzkolistá

Paeonia tenuifolia - pivoňka úzkolistá
Pivoňka úzkolistá (pivoňka koprolistá) je vpravdě klenot mezi pivoňkami a skalkovými trvalkami vůbec. Jedná se o velice pomalu rostoucí bylinu, která brzy zjara raší vlasovitě řasenými listů, tvořící chlupatý chomáček, z jehož středu na konci stonku se vyklube temně vínová hlavička květového poupěte. Květ se otevírá brzy zjara, ale až po příchodu opravdu teplého a slunečného počasí, většinou až po mrazech (přelom dubna a května). Má sytě červenou barvu, která do dálky září nejenom svým výrazným odstínem, ale i díky sytě žlutým tyčinkám ve středu květu.

Rostliny: Amelanchier arborea 'Robin Hill' - muchovník stromový

Amelanchier arborea 'Robin Hill' - muchovník stromový
Muchovník a všechny jeho druhy patří k populárním znovuobjeveným jedlým rostlinám, jež si získávají zpět své příznivce nejenom z řad nadšenců zdravé výživy ale i ekologů. Jedná se totiž o dobře rostoucí dřevinu, jež svým bohatým kořenovým systémem zabraňuje erozi a roste bezproblémově bez požadavků na umělé hnojení i v těžkých, jílovitých půdách, kde se málokteré dřevině daří. Za zmínku stojí i fakt, že má velmi tvrdé a houževnaté dřevo, proto je mezi truhláři oblíbené pro výrobu klik

Rostliny: Prunus tenella - mandloň nízká

Prunus tenella - mandloň nízká
Čeleď: růžovité (Rosaceae)
Nízký, hustě větvený keřík, až 1 m vysoký.
Mladé větve jsou zelené až hnědé, dosti olistěné, pružné.
Listy krátce řapíkaté i přisedlé, podlouhle kopinaté, na bázi klínovitě zúžené, po okrajích pilovité, na konci špičaté.
Květy mají korunní lístky červené až růžové, krátce stopkaté. Vyrůstají jednotlivě nebo po 2-3 a rozvíjejí se před vyrašením listů, někdy i současně s nimi. Kvete IV.
Plod je menší kulovitá, na povrchu plstnatá peckovice. Z boku bývá mírně zploštělá, velká jako lískový ořech.

Rostliny: Daphne cneorum - lýkovec vonný

Daphne cneorum - lýkovec vonný
Čeleď: vrabečnicovité (Thymelaeaceae)
Rostlina stálezelená, tvořící nízký keřík 10-30 cm vysoký, jedovatá.
Větvičky jsou dlouhé, tenké, husté, větvené, kořenující.
Listy jsou nahloučeny na koncích větviček, přisedlé, polokožovité, obvejčité, na vrcholu zaokrouhlené. Mají sytě zelenou barvu, po okrajích celokrajné.
Květy se rozvíjejí až po olistění, jsou růžové, po 6-10 v paždí lupenatých listenů a tvoří koncový okolík.
Kvete 2. polovina IV – 1. polovina V.
Fotogalerie latinský název - český název
výška v dospělosti
Narcissus  'Bit O Cold' - narcis
0.40 m
Doba kvetení: IVDoba kvetení: VBarva květů: žlutáBarva květů: bílá | Nároky na světlo: plné osluněníNároky na světlo: polostín
Narcissus  'Belisana' - narcis
0.40 m
Doba kvetení: IVDoba kvetení: VBarva květů: oranžováBarva květů: bílá | Nároky na světlo: plné osluněníNároky na světlo: polostín
Narcissus  'Bald Eagle' - narcis
0.40 m
Doba kvetení: IVDoba kvetení: VBarva květů: bílá | Nároky na světlo: plné osluněníNároky na světlo: polostín
Narcissus  'Avalon' - narcis
0.40 m
Doba kvetení: IVDoba kvetení: VBarva květů: žlutá | Nároky na světlo: plné osluněníNároky na světlo: polostín
Narcissus  'Carlton' - narcis
0.40 m
Doba kvetení: IVDoba kvetení: VBarva květů: žlutá | Nároky na světlo: plné osluněníNároky na světlo: polostín
Narcissus  'Orange Ice Folies' - narcis
0.40 m
Doba kvetení: IVDoba kvetení: VBarva květů: žlutáBarva květů: bílá | Nároky na světlo: plné osluněníNároky na světlo: polostín
Narcissus  'Musca' - narcis
0.40 m
Doba kvetení: IVDoba kvetení: VBarva květů: oranžováBarva květů: bílá | Nároky na světlo: plné osluněníNároky na světlo: polostín
Narcissus  'Professor Einstein' - narcis
0.40 m
Doba kvetení: IVDoba kvetení: VBarva květů: oranžováBarva květů: bílá | Nároky na světlo: plné osluněníNároky na světlo: polostín