PROFI ZAHRADA

Pastinák - aromatická a otužilá zelenina

Pastinák - aromatická a otužilá zelenina
Kořen pastináku setého (Pastinaca sativa) obsahuje víc cukrů než mrkev, a proto má sladší chuť, a navíc i výrazné aroma. Kořeny planého pastináku jsou štíhlé a špičaté, mrazuvzdorné odrůdy, jako ’Kamo’ nebo ’Dlouhý bílý’, mají kořeny silné až 6 cm a dlouhé až 40 cm. Pastinák je oblíbený zejména v západní Evropě, kde se pěstuje místo kořenové petržele, která se zase častěji používá v našich krajích.

Schody v zahradě

Schody v zahradě
Pohodlné a stylové schody
Schody pomáhají zdolávat svažitý terén anebo spojují dvě roviny různé výšky. Pokud je zbudujete správně, stanou se navíc místem, z něhož budete rádi shlížet do zahrady.

Stálezelené dřeviny

Stálezelené dřeviny
Stálezelené a stále spolehlivé
V zimě, když z opadavých stromů a keřů zůstanou jen holé větve, přichází čas stálezelených dřevin. I ty, které v sezoně květů působily nenápadně, teď upoutají pozornost. Určitě nepřehlédnete elegantní cedr himálajský (Cedrus deoara) nebo kulovitě rostoucí borovici kleč (Pinus mugo). Cíleně umístěné stálezelené dřeviny, například na konci pohledové osy, po obou stranách vchodu nebo kolem sezení, však dodávají zahradě strukturu nejen v zimě, nýbrž celoročně.

Vytrvalé zimní violky

Vytrvalé zimní violky
Violky rohaté (Viola cornuta), drobnější příbuzné oblíbených macešek, můžete vysazovat už od poloviny října. Sázejte je na prosluněná místa, půda by měla být obohacena buď rohovinovou moučkou, anebo dlouhodobě působícím hnojivem. Nejlépe budou vytrvale kvetoucí odrůdy vypadat v kvalitních květináčích s propustnou zeminou.

Rostliny: Digitalis purpurea - náprstník červený

Digitalis purpurea - náprstník červený (PIXABAY)
Tato dvouletá bylina, která u nás přirozeně roste ve světlých lesích, je oblíbenou zahradní a řezanou květinou. Od června do srpna zdobí náprstník velké, široce nálevkovité květy, které svým tvarem připomínají náprstky. Kromě planě rostoucí formy jsou k dispozici i vyšlechtěné odrůdy, jako ‘Alba’, ‘Snow Thimble’, ‘Excelsior’ nebo půvabná ‘Aprikot’ s růžovooranžovými květy. Všechny části rostliny jsou silně jedovaté.

Zimní zelenina

Zimní zelenina
Početná rodina zimní zeleniny
Právě teď, když se venku začíná ochlazovat, získává kapusta nebo kadeřávek nejlepší chuť. Tradiční odrůdy i ozdobné novinky dobře vypadají a výborně chutnají.

Rostliny: Echinacea purpurea - třapatkovka nachová

Echinacea purpurea - třapatkovka nachová
Třapatkovka nachová, která pochází z prérií Severní Ameriky, je oblíbená zahradní trvalka. Léčivé účinky této planě rostoucí rostliny znali už Indiáni; dnes jsou extrakty z třapatkovky součástí mnoha přípravků proti nachlazení. Její úbory se objevují od července až do září a v této době jsou skutečným magnetem pro motýly. Úbory planě rostoucí třapatkovky jsou zářivě nachově růžové. K dostání jsou však i vyšlechtěné odrůdy, například bílá ‘Alba’ nebo ‘Green Envy’ s limonkově zelenými, na okraji růžovými jazykovitými květy.

Rostliny: Dicentra spectabilis - srdcovka nádherná

Dicentra spectabilis - srdcovka nádherná
Něžně působící rostlina pochází z listnatých lesů východní Asie. U nás patří ke klasickým rostlinám venkovských zahrádek. Její srdčité květy jsou uspořádány v jednostranných hroznech a vypadají jako korálky navlečené na šňůrce. Srdcovka vykvétá v květnu až červnu. Bíle kvetoucí odrůdaAlba’ kvete déle než původní druh a zatahuje podstatně později.

Rostliny: Dictamnus albus - třemdava bílá

Dictamnus albus - třemdava bílá
Za slunného počasí prosytí třemdava, jež u nás roste v přírodě v nejteplejších oblastech, své okolí intenzivní citronovou vůní. Je to zásluhou silic, které tato trvalka v teple uvolňuje. Od května do června zdobí třemdavu světle růžové květy s výraznou tmavší žilnatinou a dlouhými tyčinkami. Půvabná je rovněž bíle kvetoucí odrůdaAlbiflorus’. Pozor: kontakt se žláznatě chlupatými tobolkami může na citlivé pokožce způsobit popáleniny. V přírodě je chráněná.
Do 09.12. 2018 soutěž o 3 knihy Aromatické rostliny od Euromedia Group k.s
Do 13.01. 2019 soutěž o 3 knihy Kombinování rostlin - smíšená kultura v praxi od Euromedia Group k.s
Do 10.02. 2019 soutěž o 3 knihy Léčivé rostliny na zahradu od Euromedia Group k.s
Do 10.03. 2019 soutěž o 3 knihy Zahradní design od Euromedia Group k.s
Fotogalerie latinský název - český název
výška v dospělosti
Abies koreana  'Silberlocke' - jedle korejská
3.00 m
Nároky na světlo: plné osluněníNároky na světlo: polostín
Abies balsamea   - jedle balzámová
25.00 m
Nároky na světlo: plné osluněníNároky na světlo: polostín
Abies alba  ‘Pyramidalis’ - jedle bělokorá
8.00 m
Doba kvetení: V | Nároky na světlo: stín
20.00 m
Nároky na světlo: plné osluněníNároky na světlo: polostín
Chamaecyparis obtusa  'Nana Gracilis' - cypřišek tupolistý
2.00 m
Nároky na světlo: polostín
Chamaecyparis obtusa  'Crippsii' - cypřišek tupolistý
15.00 m
Nároky na světlo: polostín
Abies pinsapo   - jedle španělská
20.00 m
Nároky na světlo: plné osluněníNároky na světlo: polostín
Chrysanthemum hybridum  'Vagabond Prince' - listopadka
0.50 m
Doba kvetení: IXDoba kvetení: XBarva květů: světle růžová | Nároky na světlo: plné oslunění