Rostliny: Zinnia - ostálka

16.05. 2018 10:36:20 (Naše krásná zahrada)
Téma: Rostliny / letničky

Daleké Střední Americe vděčíme za nádherné květiny, bez kterých si zahradu už nedokážeme představit. Kromě jiřinek a slunečnic k nim patří také ostálky (Zinnia).

Zinnia - ostálka

Různé odrůdy ostálek se intenzivně šlechtí od 19. století. Květy mohou být jednoduché až hustě plné, takže připomínají kulovité jiřinky nebo listopadky. Kvetou v něžných pastelových odstínech, ale i v zářivých barvách. Některé odrůdy jsou dokonce dvoubarevné.

To ostálky předurčuje k tomu, aby od léta až do prvních mrazů vnášely do zahrady barvy – podmínkou je slunné místo chráněné před větrem a na živiny bohatá, stále vlhká půda. Dále je třeba pravidelně odstraňovat uvadlé květy, aby se tvořila stále nová poupata. Ostálky se tak dobře vyjímají například jako pestrá směs odrůd v malém záhonu nebo v kombinaci s dalšími letničkami nebo trvalkami. Kompaktní odrůdy kromě toho mohou zdobit květináče na balkoně nebo terase.

Kombinovat lze ostálky téměř neomezeně. Romanticky působí v růžové a bílé společně s jednoletými krásenkami, hledíky a luštěnicemi (Cleome) ve stejných barvách. Hodí se také k trvalkám jako sléz (Malva) nebo plamenka (Phlox).

Půvab selských zahrádek naopak dotvoří měsíček, třapatka, jiřinky a šalvěj pomoučená ve společnosti žlutých, červených a oranžových ostálek. A pokud máte rádi neobvyklé kombinace, vysaďte limetkově zelené ostálky mezi fialové agastache, vysoký sporýš a stříbřitě šedý pelyněk.

Zinnia - ostálka

Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto Marie Fárová
https://www.profizahrada.cz/a/cz/10831-zinnia-ostálka/