Štěrkový záhon

10.07. 2018 10:55:57 (Naše krásná zahrada)
Téma: Rostliny / ostatní

Krok za krokem: Jak se dělá štěrkový záhon
Bujný porost listů, nádherné květy a štěrk – jejich spojení funguje nejlépe, znáte-li na začátek pár triků. S ohledem na plánovanou výslednou výšku nejdříve odstraňte podle potřeby tenkou vrstvu zahradní půdy.

Štěrkový záhon

Na plochu rozložte stabilní netkanou textilii proti plevelům. Příprava plochy pro výsadbu: pro každou rostlinu nařízněte v textilii kříž, nejlépe ostrým kobercovým nožem. Na menších plochách usaďte do otvorů trvalky a trávy a pak je obsypejte vrstvou štěrku či kamenné drti o výšce 5-8 cm. U větších záhonů lze postupovat i jinak; nejprve nasypat na povrch vrstvu štěrku a přímo do ní potom hloubit výsadbové jamky.

Barevný sortiment štěrku a drti
Nabídka štěrku je rozmanitá. Zde je jen malá ukázka:
Carrara Bílý štěrk pocházející ze známých italských lomů na mramor. Dodává ušlechtilý tón moderním a zeleno-bíle laděným zahradám.
Rouge Royal Vínově červený mramor získávaný v Řecku je protkán jemnými bílými žilkami.
Křemenný štěrk Kameny z místních zdrojů si zahradníci oblíbili už před mnoha lety. Křemen má krémovou až okrovou barvu a hodí se do všech stylů.
Saxorund Načervenalý štěrk dobře působí v mediteránních výsadbách. Je drcen na kolových mlýnech na nepravidelné kamínky s přirozeně oblými hranami, příjemnými i pro bosé nohy.
Vápencový červený štěrk Vápencové štěrky jsou vynikající ke středomořským bylinkám, které mají rády vápník v půdě.
Břidlicové štěrky Často se dovážejí z Kanady. Ploché břidlicové odštěpky antracitové, modročerné i nazelenalé barvy zapadají do zahrad v asijském stylu.

Štěrkový záhon

Štěrkový záhon

Štěrkový záhon

Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

Foto Jana Pastorová a Monika Vacková
https://www.profizahrada.cz/a/cz/11003-štěrkový-záhon/