Spoutaný oheň

11.09. 2018 11:37:47 (Naše krásná zahrada)
Téma: Stavební prvky a drobná architektura / ostatní

Letní večery se krátí a jsou stále chladnější. Ale přívětivé světlo svící, pochodní a mobilních ohnišť dokáže zahradní sezonu o několik týdnů prodloužit.

Spoutaný oheň (PIXABAY)

Jazýčky plamenů a žhavé uhlíky – to je oheň, fascinující úkaz a hřejivý bod každé zahradní slavnosti. Na sklonku léta a na podzim se dá v mihotajícím světle ohně strávit pod širým nebem ještě spousta příjemných chvil.

Oheň ale nerozdělávejte jen tak na zemi. Zahradě víc sluší, když nezapálíte táborák, ale oheň, který hoří v kovové míse nebo koši. Kovové nádoby navíc vymezují rozpínavým plamenům bezpečné hranice. Pro ohniště vyhledejte ve své zahradě místo chráněné před větrem, které by pokud možno nemělo být v blízkosti sousedních pozemků. Líně stoupající kouř může být někdy dost obtížný. Nejvhodnější je vyrobit odolný kamenný základ, protože i v mísách s uzavřeným dnem sálá silný žár směrem dolů.

Spalujte pouze dobře vyschlé dřevo, které není ošetřeno nátěrovými hmotami. Polena listnáčů neobsahují pryskyřici, a proto z nich neodletují jiskry. Ideální je používat tvrdé bukové dříví, protože vydrží hodně dlouho žhnout. Odolejte však pokušení přihodit do ohně také něco ze zahradního odpadu, třeba listí nebo větve z prořezaných keřů. Dočkali byste se jen hustého kouře, a navíc byste si snadno znepřátelili sousedy v širokém okolí.

V kovových koších se dřevo spaluje lépe než v mísách, v nichž není možné nasávání vzduchu z dolní části ohniště. Koš podkládejte kovovou deskou, která bezpečně zachytí odpadávající řeřavé uhlíky. Přes některé konstrukčně dobře promyšlené koše lze položit i rošt a pak je možné nad ohněm pohodlně vařit nebo grilovat.

Naprosto bezproblémové, co se týká kouře, je spalování hořlavých gelů nebo biolihu (etanol). Malé stolní ohně, v nichž se spalují tyto látky, můžete dokonale využít na balkoně nebo na terase. Přívětivým světlem prosytí prostor také pochodně, lucerny nebo svíčky. Zajímavé svícny si dokážete jednoduše, rychle a levně vyrobit sami. Budete potřebovat zavařovací sklenice, jejichž dno vysypete jemným čistým pískem nebo ho vyložíte několika menšími kameny a na ně usadíte svíčky. Pak už je stačí jen zapálit.

Oheň na zahradě
1 Lucerna Plamen podsadité svíčky se mihotá ve vzdušné lucerně a jeho světlo šíří po okolí zasněnou náladu.
2 Olejové lampyKahánky“ na tyči hoří nenápadným plamenem. Zhasnou, jakmile oheň přiklopíte zátkou.
3 Voskové pochodně Jestliže toužíte mít na zahradní slavnosti živý oheň, jsou pochodně nejjednodušším řešením. Stačí zapíchnout do země a zapálit.
4 Mísa s plamenem Hřejivý oheň s praskajícími uhlíky se ocitne na dosah, jakmile usednete na nízkou lavici.
5 Miniaturní táborák Ohníček na stole lze rozdělat i v keramické míse. Plápolající plameny jsou syceny hořlavým gelem.
6 Štíhlá pochodeň Bezpečná varianta se plní olejem a lze ji umístit kdekoli v zahradě.
7 Světýlka nad hlavou Na sklonku léta prosvětlí stmívání spousta svíček umístěných v nejrůznějších lucernách a svícnech.

Spoutaný oheň (PIXABAY)

Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto Pixabay
https://www.profizahrada.cz/a/cz/11212-spoutaný-oheň/