Rostliny: Sorbus - jeřáb

12.09. 2018 13:02:43 (Naše krásná zahrada)
Téma: Rostliny / keře a stromy

Jeřáby - skvosty podzimních zahrad
Pestré plody září nyní z korun jeřábů jako elegantní klenoty. Spolu s listy vybarvenými do nádherných teplých odstínů budou zdobit zahradu až do konce sezony.

Sorbus - jeřáb

Když se dny znatelně krátí a noci ochlazují, projasní zahradu lichozpeřené listy jeřábů v teplých odstínech duhy. Mezi nimi září malé červené, růžové nebo žluté perličky, které jsou ozdobou končící zahradní sezony: žádné jiné dřeviny nesymbolizují začátek podzimu lépe než jeřáby (Sorbus).

Jeřáby nejsou jen významnými planě rostoucími dřevinami, ale odedávna se s oblibou vysazují také v zahradách. A není divu: tyto bezproblémové listnáče, které na jaře zdobí zářivě bílé květy, prospívají téměř všude. Jejich potenciál se však nejvíc ukáže právě na závěr vegetační sezony. Jeřabiny se pohupují na větvích jako nádherné klenoty a svádějí k tvorbě rozmanitých podzimních dekorací, nebo dokonce ke kulinářským experimentům.

Jeřáby jsou rozmanitým rodem, který má vskutku co nabídnout. Jeřáb břek (Sorbus torminalis) dobře snáší horko, a je proto perspektivním druhem při očekávaných změnách klimatu. Avšak i další druhy jeřábů jsou podobně odolné a mrazuvzdorné. Prospívají na výslunných místech v normální až humózní půdě.

Hledání vhodného doprovodu pro oblíbený jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia) však může být docela náročné. Jeho jasně oranžové až korálově červené plody se dobře vyjímají vedle hnědavých květenství okecku (Macleaya) nebo ozdobnice (Miscanthus). Dobře vypadá také kombinace s bílými úbory hvězdnice vřesovcovité (Aster ericoides) nebo květy pozdních růží.

V podzimní zahradě se dobře uplatní okrasné kultivary se žlutými plody, jako ’Golden Wonder’ nebo ’Joseph Rock’, jeřáb pozdní ( Sorbus serotina) se sytě červenými lesklými plody nebo jeřáb Vilmorinův (Sorbus vilmorinii) s červenými až růžovými plody. Tyto stromy či keře vytvářejí malebnou kulisu pro bílé podzimní sasankovky, ploštičníky nebo zářivé podzimní trvalky, jako zápleváky či plamenky.

Mimochodem – jeřabiny se někdy mylně označují jako bobule, ale ve skutečnosti se jedná o malvičky s malým jádřincem, podobně jako u muchovníku nebo jabloní. U oskeruše a břeku je podobnost patrná na první pohled. Ale tento detail nám při pohledu na nevšední krásu podzimních jeřabin může být vcelku lhostejný…

Výběr druhů a kultivarů
1 Jeřáb Koehneův (Sorbus koehneana) zaujme zářivými barvami listů a elegantními bílými plody. Dorůstá jen do výšky 2 až 4 metry.
2 Keřovitý jeřáb Vilmorinův (Sorbus vilmorinii) se díky své výšce od 3 do 5 metrů hodí i do menších zahrad. Jeho zpočátku červené plody postupně růžoví.
3 Jablkovitě nebo hruškovitě tvarované plody jeřábu oskeruše (Sorbus domestica) se přidávají do moštu nebo se z nich připravuje pálenka. Jedná se o domácí dřevinu.
4 Plody odrůdy ‘Edulisjeřábu ptačího (Sorbus aucuparia) obsahují větší množství vitaminu C a naopak méně tříslovin než plody botanického druhu, díky čemuž jsou lépe stravitelné. Starší stromy mohou dosáhnout výšky až 10 metrů.
5 Žlutoplodé odrůdy, jako ’Golden Wonderjeřábu Arnoldova (Sorbus arnoldiana), se dobře uplatní zejména na záhonech s vysokými, závěrem léta kvetoucími rostlinami, například vytrvalými slunečnicemi nebo janebou.
6 Červenohnědé podzimní listy a třešňově červené lesklé plody jeřábu pozdního (Sorbus serotina) nabízejí fantastickou pastvu pro oči.
7 Odrůda ‘Sheerwater Seedlingjeřábu ptačího vytváří pěknou oválnou korunku i bez zpětného řezu. Je rezistentní proti typickým chorobám, jako rzi a padlí.
8 Jeřáb hupejský (Sorbus hupehensis) s bílými plody s růžovým nádechem je v našich zahradách doposud spíše vzácným hostem.

Sorbus - jeřáb

Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto Jana Ducháčková, Marie Fárová a Pixabay
https://www.profizahrada.cz/a/cz/11215-sorbus-jeřáb/