Pivoňky - výsadba

13.09. 2018 13:13:20 (Naše krásná zahrada)
Téma: Rostliny / ostatní

Při výsadbě pivoněk záleží na hloubce
V září nastává nejlepší období pro výsadbu pivoněk, protože rostliny mají v teplé půdě ještě dostatek času, aby do zimy zakořenily. Největší výběr rostlin v kontejnerech je ovšem na jaře, kdy můžete vybírat i podle barvy a tvaru květu. Květy mohou být od jednoduchých přes poloplné až po plné. Pro pivoňky vyberte slunné nebo polostinné místo a dobře prokypřete půdu. Lopata kompostu nebo rohoviny bude dobrá pomoc na startu.

Pivoňky - výsadba

Rozlišují se dvě skupiny pivoněk: bylinné pivoňky (Paeonia officinalis a Paeonia lactiflora) se sázejí nejlépe jen do hloubky několika centimetrů. Červené pupeny (očka) na kořenech musí „cítit slunce“. Dřevité pivoňky (Paeonia suffruticosa a Paeonia lutea) bývají ve školkách roubovány na kusy kořenů bylinných pivoněk. Po několika letech v záhonu však pustí dřevitá pivoňka vlastní kořeny a podnož se od roubu oddělí. Proto musí roub mít dostatečný kontakt s půdou (sázejte do hloubky asi 10–15 cm), aby mohl vytvořit vlastní kořeny. Pozor: v těžkých půdách mohou hluboko vysazené dřevité pivoňky snadno vyhnívat.

Pivoňky - výsadba

Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

Text Vlastislav Velínský, Zahrada Nechanice; foto Lenka Pintérová, Jana Kotyzová, Táňa Dufková, Hana Kapitanová, Jiří Finfrle, Tanica Ko a Ivana Myšková
https://www.profizahrada.cz/a/cz/11217-pivoňky-výsadba/